Hlavní navigace

Čína vyvinula vlastní OS

13. 1. 2012

Sdílet

Nejlidnatější země světa se může pochlubit údajně zcela novým operačním systémem Xuanyuan TVOS pro smart TV, který byl vytvořen ve vývojovém centru společnosti Changhong Electric. Spotřebitelům například umožní ovládat obrazovku pomocí gest.

Operační systém Xuanyuan TVOS pro smart TV, který byl představen na největším světovém veletrhu technologie CES 2012, přináší uživatelům nové možnosti. „Diváci mohou například interaktivně využívat a ovládat obrazovku prostřednictvím pohybových gest nebo virtuálních tlačítek,“ vysvětluje Zhan Huayi, softwarový odborník vývojového centra společnosti Changhong. „Xuanyuan systém je jakýmsi pokusem o integraci telekomunikací, televizních sítí a internetu. Je kompatibilní s populárním operačním systémem Android.“ Tato formulace ovšem zjevně odhaluje, že Xuanyuan TVOS není zcela novým operačním systémem, ale jen upraveným klonem open source Androidu.


Výrobce tvrdí, že úkony, které jsou uživatelé zvyklí dělat na internetu, lze díky systému provádět i na TV. Xuanyuan TVOS pro smart TV tak údajně umožní nový typ přístupu k novinkám, zábavě i online nakupování.

Changhong je v Číně první společností, která vyvinula inteligentní systém, jenž pokrývá obsah, služby i výsledné produkty, včetně Smart TV, chytrých telefonů a chytré lednice. V současné době existuje na čínském trhu zhruba 60 druhů chytrých televizorů, z nichž je více než 30% značky Changhong.

V loňském roce společnost představila 20 inteligentních 3D TV modelů nabízejí více-obrazovkovou interakci, jež jim umožňuje propojit mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android.