Hlavní navigace

Čína zakázala Windows 8 na vládních počítačích

21. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © Fantini&Rossini - Fotolia.com
Čínská vláda oznámila, že nebude kupovat počítače s operačním systémem Windows 8 od Microsoftu.

Čínská vláda je největším odběratelem softwaru v zemi, přičemž Čína je největším trhem s počítači na světě (dříve to byly Spojené státy). Rozhodnutí vyhnout se Windows 8 tak bude mít na tržby Microsoftu dlouhodobé citelné dopady. V oznámení, které bylo zveřejněno v úterý na stránce čínské vládní tiskové agentury, stojí, že desktopy, notebooky a tablety kupované vládou musejí mít „jiný“ operační systém. Tento jiný OS však není ve vyjádření nijak specifikován. Čínské centrální vládní centrum pro zadávání veřejných zakázek k tomu dodalo, že zákaz byl vydán z toho důvodu, že vláda chce využívat „energeticky úspornější produkty, než ty, které používají Windows 8.“

Jisté je, že někteří výrobci počítačů budou i nadále schopni dodávat zařízení s nainstalovanými staršími Windows 7, což by mohlo čínskou vládu uspokojit. Čína rozhodla o zákazu Windows 8 na vládních počítačích již minulý týden, což znamená, že toto rozhodnutí nemá co dočinění s nynějším rozhodnutím Spojených států obvinit pět příslušníků čínské vlády z nabourání se do počítačových systémů amerických společností a organizací a krádeže dat.

Čína má stále největší uživatelskou základnu, která využívá třináct let staré Windows XP, jejichž podpora byla s definitivní platností Microsoftem ukončena osmého dubna. Windows XP v zemi podle nejnovějších statistik analytické společnosti Canalys používá celá polovina počítačů (u vládních PC je to dokonce 70 %). Microsoft proto tlačí na to, aby uživatelé přešli na novější verzi jeho OS – nejlépe přímo na Windows 8. Čínská vládní agentura Xinhuanet k novému zákazu Windows 8 dodala, že zákaz se v žádném případě netýká běžných uživatelů, kteří si Windows 8 mohou bez problémů nainstalovat do svých počítačů pro soukromé účely.

Podle Xinhuanetu byl zákaz vydán také proto, aby byla zajištěna počítačová bezpečnost po ukončení podpory Windows XP. Není však jasné, jakým způsobem by měl zákaz používání Windows 8 napomoci k lepšímu zabezpečení čínských počítačů. Stejně tak není podle expertů ani jasné, jak by zákaz Windows 8 měl přispět k šetření energie. Čínská vláda dlouhodobě prosazuje spíše tamní upravené verze linuxových operačních systémů jako KylinOS nebo StartOS.

Zákaz instalace Windows 8 na čínské vládní počítače bude podle analytiků pro Microsoft značným problémem a dá se předpokládat, že americká společnost bude silně lobovat pro jeho zrušení. Velká většina počítačů v Číně totiž používá pirátské kopie Windows a vláda je tak zdaleka největším odběratelem legálních kopií.