Hlavní navigace

Čínské Baidu představilo dva zajímavé chytré doplňky

6. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Baidu
Náhlavní souprava BaiduEye umožní uživatelům snadné vyhledávání prostým snímáním objektů ve svém okolí a chytré hůlky varují strávníky před závadnými potravinami.

Čínský vyhledávač Baidu nabízí svou vlastní odpověď na Google Glass, ovšem náhlavní soupravu, která umožňuje vizuální skenování a identifikaci objektů, chystá s ohledem na životnost baterie bez displeje. Vývoj BaiduEye stále probíhá, ale společnost ve středu během své výroční technické konference v Pekingu předvedla několik prototypů.

BaiduEye, na rozdíl od chytrých brýlí Googlu, využívá k předávání informací uživateli nikoli displej, ale sluchátko nasazené na levém uchu. Kamera připevněná na druhé straně je navržena tak, aby zachycovala snímky a rozpoznávala objekty ve svém zorném poli.

S tímto zařízením mohou uživatelé načítat další informace o objektech, které chtějí prozkoumat. Pokud chce například uživatel zjistit dodavatele a cenu kabelky, může k vyhledání produktu a souvisejících podrobností použít BaiduEye. Podrobnější informace lze zobrazit na uživatelově smartphonu.

Baidu doufá, že zařízení nabídne užitečnou alternativu pro vyhledávání informací. Nebyla zveřejněna předpokládaná cena ani datum uvedení na trh, společnost ale při výrobě zařízení spolupracuje s několika dodavateli hardwaru.

Před představením prototypu generální ředitel a zakladatel společnosti Robin Li uvedl, že očekává, že do pěti let hlasové a obrazové vyhledávání překročí počet textových dotazů. Dodal, že někteří uživatelé v Číně již nyní zadají až 500 hlasových vyhledávání za den.

Kromě BaiduEye společnost připravuje další chytré doplňky. Druhou představenou novinkou jsou chytré hůlky, které své uživatele varují před škodlivými látkami. Pomocí tohoto elektronického zařízení je možno určit obsah škodlivin v jídle.

V posledních letech se Čínou přehnala řada skandálů zahrnujících kontaminaci potravin, zejména vinou závadných stolních olejů a dalších škodlivých chemikálií. Nový vynález by měl tento problém pomoct řešit.

Li během krátké prezentace hůlek uvedl, že přinášejí „nový způsob poznávání okolního světa.“ „V budoucnosti bude možno prostřednictvím chytrých hůlek určit původ oleje, kvalitu vody nebo jiných produktů. Toto zařízení vám pomůže určit kvalitu potravin a přesně rozpozná suroviny podávané v misce,“ vysvětlil Li.

Společnost představila video, které vysvětluje, jak bude možno tyto hůlky používat. V prvé řadě je nutné instalovat speciální aplikaci pro chytré telefony, která se s hůlkami spojí. Pak můžete naplno využívat všech funkcí tohoto chytrého nádobí. V prvním případě jsou hůlky ponořeny do olivového oleje a na telefonu se zobrazí informace „v pořádku“. V druhém případě je zařízení ponořeno do rafinovaného rostlinného oleje a na displeji se okamžitě zobrazí zpráva „nevhodné“. Video můžete zhlédnout zde (anglicky):

special_kyberutoky

Podle společnosti chytré hůlky zjišťují, čerstvost a kvalitu rostlinného oleje. Do budoucna se však počítá také s určováním kyselosti, teploty a kalorického obsahu potravin.