Hlavní navigace

Čínský Microsoft označil Windows Threshold jako Windows 9

4. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Čínská pobočka Microsoftu včera ve svém příspěvku na blogovacím portálu Weibo zmínila „Windows 9“, čímž podpořila spekulace, podle kterých příští verze operačního systému ponese toto označení.

I když zaměstnanci Microsoft China příspěvek rychle smazali, čínský portál cnBeta.com stihnul zveřejnit kopii obrazovky a název příspěvku hovořil jasně – „Nový operační systém Windows 9 od Microsoftu bude již brzy“. V příspěvku se taktéž objevilo logo Windows 9. I když příspěvek nebyl ničím více, než jen tzv. upoutávkou, použití označení Windows 9 napovídá, že Microsoft je plánuje použít při vydání operačního systému v příštím roce.

To, jak Microsoft pojmenuje novou verzi Windows, ukáže, jak moc americký gigant chce, aby uživatelé zapomněli na Windows 8. Tento operační systém byl vydán teprve před dvěma lety a uživateli obecně příliš dobře přijat nebyl. V roce 2009 se Microsoft rozhodl distancovat od nepovedených Windows Vista, když změnil označení další verze Windows na Windows 7. Podle některých analytiků se tak očekávalo, že se Microsoft bude chtít nyní distancovat od Windows 8 a přejde opět na jiné označení.

Microsoft uspořádá již 30. září konferenci, na níž Windows 9 (doposud označované jako „Threshold“) představí a s největší pravděpodobností nabídne vývojářům (či široké veřejnosti) také zkušební verzi. Očekává se, že Microsoft následně vydá finální verzi svého nového OS ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Ve Windows 9 se má objevit nová miniaturní nabídka Start, zmizí pás miniaplikací, přibudou nové virtuální pracovní plochy a objeví se několik dalších vizuálních změn. Hlasová asistentka Cortana v současné době existuje v Threshold jako oddělená aplikace, vývojáři však pracují na její integraci do celého systému podobně, jako je tomu třeba na platformě Windows Phone. Microsoft postupně vylepšuje Cortanu co dva týdny. I když společnost v současné době dokončuje verzi Treshold tak, aby ve zkušební verzi obsahovala i hlasovou asistentku Cortana, není zatím jasné, zda se tato konkrétní funkce do preview verze nakonec dostane.

O „starou dobrou“ nabídku Start si po představení Windows 8 říkali uživatelé Windows po celém světě a Microsoft se proto rozhodl o vytvoření jakéhosi „hybridu“ toho nejlepšího z Windows 7 a Windows 8. Nová nabídka má být asi stejně velká, jako ve Windows 7, ale budou v ní zabudovány i některé funkce z Windows 8.

special_kyberutoky

Kromě Windows 9/Threshold pracuje Microsoft také na odlišné verzi, jež má být kombinací Windows RT a Windows Phone, tudíž je možné, že Microsoft promluví na chystané konferenci i o této verzi.