Hlavní navigace

Čipy Zen od AMD: 5 otázek, na které chceme znát odpověď

 Autor: AMD
Vysoce očekávaný procesor Zen je za dveřmi, spolu s navýšením výkonu však přináší i dosud nezodpovězené otázky.
-ds 28. 11. 2016

Sdílet

Do herních systémů se implementace Zen čipů očekává každým dnem. Okolo nové technologie panují velká očekávání, samotné AMD v něj vložilo obrovskou důvěru a věří, že jde o nejdůležitější čip tohoto desetiletí.

Vysokorychlostní Zeny by mohly AMD ustanovit zpět jako relevantního konkurenta Intelu. Pokud uspějí, nepochybně se i mnozí z dosavadních uživatelů Intelu obrátí k AMD.

Generální ředitelka AMD Lisa Suová prohlásila, že Zeny budou dostupné v několika herních systémech ke konci roku, ale zatím to nevypadá, že by se tento slib vyplnil. Pravděpodobně se první systémy objeví až na začátku příštího roku. Zeny pro servery budou následovat v první polovině roku a později se pak dočkáme i Zenů pro laptopy a zbývající desktopy.

Prozatímní ukázky výkonu Zenů byly vskutku dobré, ale všechny proběhly ve více či méně laboratorním prostředí. Pravou zkouškou ohněm bude až fungování na každodenní bázi.

Nejvíce nás však zajímá těchto pět klíčových otázek.

 

1)      Vyrovnají se očekáváním?

Podle AMD jsou Zeny výrazně rychlejší v počtu zpracovaných instrukcí za sekundu než současná architektura Excavator, a to o celých 40 %. Jde o klíčovou výkonnostní statistiku, jejíž nárůst je podstatně vyšší, než jakého v posledních letech dosahuje Intel.

Podle AMD se růst výkonu podceňoval s tím, jak výrobci čipů kladli větší důraz na úspornost a grafické prvky. A skutečně, je to právě 40% nárůst výkonu, co uživatele na Zenech láká nejvíce. Nyní lze jen čekat, zda procesory splní očekávání vzniklá z testů.

 

2)      Dostanou se do PC?

Kupříkladu Alienware od Dellu je v  herních PC věrný Intelu. Až AMD Zeny vydá, Alienware je nepochybně otestuje, zváží jejich výkon, cenu a design, než se rozhodne, zda je použije. Problém však je, že Alienware notebooky se budují specificky na Intel; zabralo by čas změnit design tak, aby nové laptopy integrovaly AMD technologie.

Jiní výrobci typu HP nebo Acer však mohou být na Zeny připraveni lépe. Tyto firmy totiž využívají Bristol Ridge čipy, které mají sockety kompatibilní se Zen čipy.

 

3)      Budou úsporné?

Pravděpodobně ano. Cílem AMD ostatně bylo zvýšit výkon zároveň se snížením spotřeby. AMD ke splnění tohoto cíle podniklo několik kroků, finální otázka však zní: Dokáží čipy udržet životnost baterie laptopů při vysokém výkonu? Výdrž baterie závisí také na displeji a grafickém procesoru, které mohou značně vyčerpávat systém. Délka nabití baterie je však přesto jedním z indikátorů efektivity čipu.

 

4)      Budou podporovat nové technologie?

Zajímavé a inovativní technologie jako 3D Xpoint jsou již na obzoru, Thunderbolt 3 tu už dokonce je. Xpoint si zamilují hlavně hráči, neboť dokáže přednačíst části hry tak, že se načtou mnohem rychleji.

Uvidíme AMD PC s 3D Xpoint technologií? Je velká šance že ano, neboť dle vyjádření Intelu je Xpoint kompatibilní i s NVMe sloty. 3D Xpoint produkty přijdou také od jiných prodejců díky technologii firmy Micron, která s Intelem na vývoji spolupracovala. AMD laptop s Thunderboltem jsme však zatím nezaznamenali.

 

5)      Vrátí AMD zpátky do hry?

Intel utekl v oblasti PC a serverových čipů na míle daleko. Hra na Zeny je velkým hazardem, může se však vyplatit. AMD už Intel dokázalo překvapit – nejdříve v roce 2003 s 64bitovými čipy a pak o rok později s dvoujádrovou technologií. Intel jej musel dohánět, neboť zde AMD svého slavného konkurenta porazilo.

skoleni31_1

Po sérii nesmírně neúspěšných čipů však AMD svou výhodu ztratilo a v oblasti serverových čipů téměř přestalo existovat. Pod vedením Suové se mu zatím daří lépe, AMD se nachází v úspěšných herních konzolích Microsoftu a Sony. Uvidíme však, zda společnost Zeny zachrání na trhu s PC.

Restart společnosti v oblasti serverového trhu zatím vychází dobře, alespoň dle tvrzení společnosti. Kromě toho AMD poskytlo licenci na architekturu Zen Čínské joint venture společnosti jménem Thatic, ze které se může vyklubat třetí hráč.