Hlavní navigace

Čistokrevný antivirus

14. 2. 2006

Sdílet

eTrust Antivirus - prostě klasika

Málokdy se lze v poslední době setkat s čistokrevným antivirovým programem - výrobci se předhání v tom, kdo do svého produktu doplní další bezpečnostní prvky (firewally, detekci průniku, rodičovskou kontrolu obsahu apod.). Z tohoto důvodu se "takový normální" antivirový program stává spíše výjimkou než pravidlem.
Antivirový program eTrust Antivirus ve stanicové verzi je v tomto ohledu právě onou výjimkou, potvrzující pravidlo. Možná o to překvapivější, že pochází z dílny předního světového dodavatele bezpečnostních řešení, Computer Associates. Ostatní megavýrobci se totiž snaží pod plášť antivirové ochrany schovat co nejvíce vychytávek a specialit. Pozor - toto neberte jako hodnocení, nýbrž jako konstatování!
Na eTrust Antivirus se totiž můžeme dívat dvěma zcela odlišnými pohledy:
Program zaostává za světovou špičkou právě v absenci dalších funkcí a voleb. Na současnou dobu je nesmírně jednoduchý, nevynucuje bezpečnost, lze až příliš snadno měnit jeho nastavení a funkčnost (např. možnost vypnout on-line kontrolu v reálném čase pomocí dvou kliknutí a bez doplňujících dotazů se opravdu jen tak nevidí).
Program je světlým bodem v moři současných antivirových řešení - kdy člověk získává množství funkcí, o které nestojí, kdy mu je vnucována bezpečnost i s prvky, které se nedají ovládat nebo kterým nerozumí snad ani jejich tvůrci. eTrust Antivirus nevnucuje to, co uživatel nechce. Lze jej snadno ovládat a neméně snadno lze zapínat/vypínat různé služby. Menu jsou jednoduchá, ale stoprocentně účelná. Nechceme zaujímat jedno nebo druhé stanovisko: jak vidíte, hodnocení programu může být opravdu věcí velmi subjektivní. Nicméně pokud něco mile překvapilo, pak právě jednoduchost obsluhy programu - a možnost snadno se rozhodovat. Navíc program tato rozhodnutí akceptuje, protože existují jiné aplikace, které vás sice nechají vybrat si modré z nebe, ale pak stejně "jedou" podle svého. Třeba volbu "Dočasně zastavit [antivirový program]" ocení majitelé slabších počítačů, např. při komprimování většího množství dat.
Ovšem je zapotřebí si uvědomit, že právě tato výhoda se může velmi rychle změnit v nevýhodu - pokud zapomenete antivirovou kontrolu opět zapnout. Právě nevynucování bezpečnosti bylo další věcí, která recenzenta překvapila (nedá se říci, zda mile či nemile). Po instalování do testovacího počítače eTrust Antivirus vůbec nepožádal o nové databáze aktuálních virů. Ani po dvou týdnech používání (podotýkáme jen, že počítač nebyl připojený k internetu či e-mailu) se mu po aktualizaci vůbec nestýskalo. Zmínka o tomto nedostatku se sice dala nalézt ve složce "Obecné události" jako varování s tím, že automatické stahování aktualizace se nezdařilo, ale jinak tato informace nebyla jakkoliv viditelně oznámena.
S programem eTrust Antivirus jinak nebyly sebemenší problémy: byl stabilní, testovací vzorky i skutečné viry bez problémů zachytil. Uživatel má na výběr ze dvou skenovacích motorů (InoculatelIT a VET). Choval se přesně tak, jak měl - jak již bylo zmíněno výše, jeho konfiguraci přes ikonu ve stavovém řádku bylo možno provést opravdu "levou zadní".
Jaký je tedy závěrečný verdikt? eTrust Antivirus absolutně nezklamal. Na druhé straně ale musíme uznat, že ani nenadchnul či nepřekvapil - odvedl prostě přesně tu práci, kterou měl a která se od něj očekává. Z tohoto hlediska byl zcela transparentní. Zda je to hodně nebo málo, nechť se rozhodne čtenář sám. Každopádně ale nejde o program vhodný pro méně zkušené uživatele - právě nevynucování bezpečnosti by jim mohlo způsobit spoustu problémů. Zkušení uživatelé ale tuto svobodu rozhodně ocení. 06s0010/jp o

eTrust Antivirus

+ klasický antivirus, nic více, nic méně
+ lokalizace do českého jazyka
+ snadná ovladatelnost
a transparentnost úkonů
- nevynucování bezpečnosti

K recenzi poskytla firma:
CA, www.ca.com
Cena: 1-49 licencí - za jednu licenci
podle typu služeb 20,08-50,08 Eur

Autor článku