Hlavní navigace

Globální clo na IT výrobky se radikálně sníží, brzy to pocítí i Češi

21. 12. 2015

Sdílet

 Autor: © auremar - Fotolia.com
WTO zruší cla na řadu importovaného zboží. Důsledkem bude snížení jejich cen a navýšení globálního HDP.

Světová obchodní organizace (World Trade Organization, WTO) od července příštího roku zruší cla (importní tarify) na dovážené zboží, včetně herních konzolí, televizí, GPS zařízení nebo pokročilých čipů. Důvodem je záměr snížit ceny IT výrobků a elektroniky.

Cla, která v některých zemích u produktů, jako jsou videokamery, dosahují až 35 %, budou na základě dohody z minulého týdne postupně zrušena v následujících sedmi letech, přičemž tato dohoda se týká všech 192 členských zemí WTO, tedy i České republiky a Slovenska.

Převážná většina z nich ale přestane platit hned v červenci 2016, kdy budou zrušena cla na produkty ze zhruba sto třicet kategorií IT zařízení, tedy na zhruba 88 % všech dotčených produktů.

V roce 2019 už by od cla mělo být osvobozeno 95 % veškerého importu z dané oblasti, v následujících čtyřech letech pak dojde i na zbývajících 5 %, ujistil generální ředitel WTO Roberto Azevêdo.

Mezi další produkty osvobozené od cla podle něj patří například dotykové obrazovky, telekomunikační satelity, nástroje pro výrobu tištěných spojů nebo některé zdravotnické zařízení.

A i když například automobilů se dohoda netýká, zahrnuje komponenty pro jejich vyšší bezpečnost či úspornost. V budoucnu by se tak měla pozitivně promítnout i do cen v automobilovém průmyslu.

Cloud22

Podle organizace DigitalEurope se dohoda dotkne 10 % veškerého světového obchodu v oblasti informačních a komunikačních technologií a povede k „odstranění“ přibližně 50 miliard dolarů ročně na clech.

Očekává se také, že změny povedou k navýšení obchodů a v důsledku i k nárůstu globálního HDP o 190 miliard dolarů.