Hlavní navigace

Cloud Computing: Vstříc úsporám, ale bezpečně

4. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © mipan - Fotolia.com
Obecně vzato, když se "IT bezpečák" dozví, že nějaká interní aplikace organizace má jít do cloudu, tak se minimálně začne hodně ptát. Proč tomu tak je?

Cloud computing doprovázejí mnohé fámy, ať už na jeho podporu (klient se nemusí o nic starat) či zatracení (přijdete o kontrolu nad svými daty). Skutečnost není někde uprostřed, ale je jinde a vždy zde bude jistá jedinečnost, jako jsou jedinečné i služby poskytované v cloudech.

Pro lepší pochopení celé věci se musíme vrátit na začátek a použít zdravý rozum. Cloud computing jako nový způsob efektivního využívání výpočetních zdrojů mezi různými aplikacemi v podstatě plynule navázal na období virtualizace (na jednom fyzickém serveru je více virtuálních serverů), respektive ji rozvinul a posunul dále.

Primárním důvodem, proč cloud computingu říci ano, je snaha o úspory v nákladech na IT. Sekundárním důvodem pak bývá spolehlivost a dostupnost služeb. Jistě se najdou i tací, kteří cloud považují za módní slovo a pro něž ten, kdo není v cloudu, není "cool", ale takových lidí nebude mnoho.

Na otázku "Je to bezpečné?" nelze odpovědět bez znalosti kontextu nebo upřesnění dotazu. Cloud computing přináší nový pohled na bezpečnost informací a rozhodně nelze říci, že bezpečnost dat přestáváme řešit tím, že jejich zpracování a ukládání dáme na starost někomu jinému. Je to spíše naopak. Plánování přechodu musí předcházet analýza rizik pro bezpečnost informací, ze které vyplynou potřebná bezpečnostní opatření.

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu? Využijte služby Google Apps s podporou Ness Technologies!

Autor Robert Malý