Hlavní navigace

Cloud pro pokročilé (3): Kdy je lepší použít cloud

O technických a ekonomických výhodách veřejného cloudu toho bylo v teoretické rovině popsáno už relativně hodně. Pojďme se ale podívat na to, v kterých konkrétních situacích je využití cloudu pro vás vůbec nejvýhodnější. V jakých situacích se dnes určitě vyplatí sáhnout po cloudu?
Robert Havránek 14. 11. 2011

Sdílet

Typy vhodných aplikací
Aplikace s potřebou masivního škálování – jedná se např. o webové aplikace pro velké množství uživatelů (např. e-shopy). Ty jsou typickým příkladem, kdy cloud nabízí možnost dosažení opravdu velkých úspor. Firma si pronajme kapacitu, která odpovídá jejím obvyklým potřebám, a v případě provozní špičky (např. předvánoční období) pouze přikoupí další virtuální stroje, což je otázkou pár minut (u vlastní infrastruktury pár týdnů). Po opadnutí provozní špičky lze navýšenou kapacitu snížit zpět.

Aplikace vyžadující vysokou dostupnost – cloud dnes běžně nabízí 99,9% dostupnost, a to bez ohledu na výpadky napájení, poruchy hardwaru, na svátky, chřipkové epidemie, mateřské a rodičovské dovolené atd. Takto vysoké dostupnosti lze u vlastní infrastruktury jen velice těžko dosáhnout a vyžaduje to velké investice, které si mohou dovolit jen velké firmy. Cloud je proto doslova ideální pro nasazení u aplikací s vyžadovanou vysokou dostupností a provozem v režimu 24 x 7 – typicky tedy pro aplikace fungující ve více časových pásmech či u aplikací pro mobilní uživatele.

Aplikace s krátkou nebo neznámou životností – cloud je ideální platformou pro aplikace s krátkou životností, například nejrůznější projekty vztažené k produktovým či politickým marketingovým kampaním anebo aplikace, u nichž délka životnosti (a ani vývoj zátěže v čase) nejde předem odhadnout – typicky začínající projekty a firmy. Právě v těchto případech je totiž počáteční vysoká vstupní investice zatížena až příliš velkým podnikatelským rizikem. Nemluvě o tom, že při krátkém trvání projektu či špatném odhadu potřebného výpočetního výkonu může vlastní serverová infrastruktura v celkových nákladech vlastnictví vyjít dokonce o několik řádů dráž než využití cloudu.

Aplikace, které nezapadají do firemního IT – poměrně častým scénářem využití cloudu je také situace, kdy požadovaná aplikace nějakým způsobem nezapadá do firemní IT politiky. Ať už jde o to, že firma využívá jinou softwarovou platformu anebo o to, že vyžádat si potřebnou IT infrastrukturu a kapacitu IT oddělení by bylo časově náročné až neproveditelné. Cloud dokáže velice rychle a efektivně poskytnout vše potřebné ve formě služby a nezávisle na existující firemní infrastruktuře. Někdy přitom může být důvod k využití cloudu i prozaičtější, třeba když firma nedovoluje přistupovat k firemním serverům zvenčí.

Výhodou cloudu je i fakt, že se nemusí nic investovat, díky čemuž také není třeba mít v rozpočtu přiděleny příslušné investiční prostředky, a vyčkávat tak s realizací projektu třeba i déle než rok.

Aplikace se širokou geografickou dostupností – cloud od velkého nadnárodního poskytovatele je také ideální pro nasazení v aplikacích vyžadujících širokou geografickou dostupnost. Kupříkladu Windows Azure nabízí kromě umístění serveru v konkrétním datacentru (v Evropě v irském Dublinu nebo nizozemském Amsterodamu) také tzv. Windows Azure Content Delivery Network (CDN). Ta se skládá z celkem 24 uzlů (de facto proxy serverů) rozmístěných po celém světě (vyjma Afriky), které umožňují vytvářet lokální kopie vaší aplikace co nejblíže vašim uživatelům, a to dokonce i v rámci Evropy, kde je takových bodů hned osm.

Aplikace vyžadující externí úložiště dat – velké výhody nabízí cloud i pro aplikace, které hledají pouze externí datové úložiště přístupné prostřednictvím internetu. Dimenzování, správa a provoz data storage řešení připojených k internetu a jejich zabezpečení proti neautorizovanému přístupu patří mezi vůbec nejtěžší úkoly v oblasti IT. Ke zvládnutí obojího totiž potřebujete nejen špičkový hardware, ale také špičkové, zkušené, a tím pádem i drahé IT profesionály.

U cloudu však obojí dostanete ve formě služby, u které budete platit vždy jen podle skutečně využité úložné kapacity. Je jedno, jestli budete potřebovat uložit 499 GB nebo 501 GB, za každý gigabajt navíc budete platit vždy stejně, bez jakýchkoliv cenových skoků.

Cloud a příležitost pro zisk
Na cloud je však možné se dívat nejen jako na alternativu k serveru, ale i jako na příležitost k oslovení nových zákazníků na nových místech. Česká republika je totiž jednou ze tří zemí střední Evropy, ve které již došlo k dlouho očekávanému spuštění Windows Azure Marketplace. Právě tento e-shop s cloudovými aplikacemi je velkou příležitostí pro vývojáře, kteří zde mohou nabízet své hotové cloudové aplikace, ale také třeba jen aplikační moduly vystavěné na platformě Azure zákazníkům a vývojářům z celého světa. Vývoj aplikací pro Windows Azure přitom není o nic složitější než vývoj pro Windows Server 2008 R2, se kterým jsou aplikace pro Azure dokonce plně kompatibilní. Microsoft se navíc chystá české vývojáře ve vývoji aplikací pro Azure masivně podpořit.

Cloud a byznys v české kotlině
V ČR už výhody cloudu a Windows Azure využívá v každodenní praxi celá řada firem. Jejich motivace k využití cloudu přitom kopírují de facto všechny výše popsané scénáře. Kupříkladu společnost Cígler software představila na Azure svoji službu iDoklad.cz, která získala i cenu za nejlepší Azure aplikaci ve střední a východní Evropě. Primární motivací přitom byl prostý fakt, že provoz aplikace na Azure byl desetkrát levnější než na vlastních serverech.

Společnost Homeport, která je poskytovatelem komplexního řešení automatického půjčování kol pro obce, města i soukromé subjekty a jejíž kola potkáte třeba v pražském Karlíně, se zase na Azure obrátila se svým back-end systémem proto, že nabízel nezbytnou vysokou dostupnost (kolo si musí jít půjčit i vrátit kdykoliv) a jako bonus přinášel i výhodnou měsíční platbu za každého zákazníka, což plně koresponduje s jejím modelem tvorby cen.

Česká pobočka společnosti Ness zase připravila pro pobočku jedné nadnárodní společnosti, také v ČR, Portál výběrových řízení. Když bylo vše hotové, zákazník zjistil, že není v jeho silách získat na lokálním trhu dostatečně rychle potřebnou serverovou infrastrukturu pro její provoz. Ness proto aplikaci překlopil během pár hodin na Windows Azure. Teď se navíc upravenou verzi Portálu výběrových řízení chystá nabídnout i v dalších zemích, což díky Azure a CDN není žádný problém. Cloud je proto dnes v řadě případů nejvýhodnější a nejlepší alternativou, a to bez ohledu na oblast, ve které firma podniká.

Autor pracuje jako produktový manažer serverové divize společnosti Microsoft

skoleni31_1

azure

Windows Azure nabízí kromě umístění serveru v konkrétním datacentru také tzv. CDN