Hlavní navigace

Cloud využívá už více než 40 % firem v Česku

12. 3. 2015

Sdílet

 Autor: © Web Buttons Inc - Fotolia.com
Téměř tři čtvrtiny firem, které se aktuálně rozhodují pro cloud, uvedly, že vnímají jako riziko ukládání svých dat mimo území České republiky. Vyplývá to z průzkumu, které provedla agentura Perfect Crowd pro České Radiokomunikace.

Téměř tři čtvrtiny respondentů (73 %) průzkumu z řad firem, které se aktuálně rozhodují pro cloud, uvedly, že vnímají jako riziko ukládání svých dat mimo území České republiky. Z dotázaných 130 firem jich zatím cloudová řešení využívá 41 %. Ze zbylých 59 % o implementaci již dnes uvažuje téměř čtvrtina (21 %). 

Dle zjištění průzkumu cloudová řešení využívá 41 % oslovených firem, typicky pro aplikace jako je například CRM řešení nebo datové úložiště, ale již i pro kritické firemní aplikace. Z respondentů, kteří cloud dosud nevyužívají, je téměř čtvrtina (21 %), kteří o přechodu na cloudové řešení právě uvažují.

Hlavním argumentem firem pro případné nezavádění cloudu jsou obavy z nízké bezpečnosti dat. Zhruba 50 % respondentů však shodně uvedlo, že by jejich důvěru zvýšila možnost šifrování či osobní prohlídka technického zázemí datového centra (61 %). Konkrétně šifrování je něco, co je pozitivně vnímáno většinou firem (77 %), které cloud naopak využívají.

Cloud22

Na druhou stranu, a to je trochu překvapující zjištění, samotné náklady na implementaci jsou pro firmy až druhořadé (31 %).
Obava 73 % respondentů z umístění citlivých firemních dat mimo území České republiky se v průzkumech objevuje dlouhodobě.

Průzkum byl pro České Radiokomunikace zpracován společností Perfect Crowd. Během něho bylo dotázáno 130 firem působících v České republice s více než 45 zaměstnanci a obratem větším než 50 milionů Kč. Osloveni byli IT ředitelé nebo lidé rozhodující o investicích do IT.