Hlavní navigace

Cloudová platforma Oracle má fungovat na jedno tlačítko

 Autor: IDGNS San Francisco
Předseda představenstva společnosti Oracle Larry Ellison tento týden na konferenci OpenWorld podrobněji promluvil o technických specifikacích nové cloudové platformy jeho společnosti a předvedl i několik "live" demonstrací.
Martin Stančík 3. 10. 2014

Sdílet

„Chtěli jsme co možná nejvíce usnadnit přesun existujících databází a aplikací Oracle na cloud,“ řekl Ellison, který nedávno opustil svou pozici šéfa Oracle a stal se kromě předsedy představenstva i CTO (chief technology officer) této společnosti. Ellison již dříve několikrát prohlásil, že zákazníci budou moci přemisťovat databáze a aplikace na cloudu Oracle „stisknutím jednoho tlačítka“.

I když při demonstraci nové služby tento týden Ellison potřeboval více, než jedno stisknutí tlačítka, je nutno říci, že se Oracle opravdu snažil celý systém zjednodušit. Ellison se nejprve přihlásil do vstupní brány celého cloudu - nástroje Enterprise Manager. Následně pomocí několika kliknutí přenesl databázi s daty z Wikipedie ze serveru na cloud Oracle a jako důkaz úspěšného přesunu databáze Ellison ukázal zprávu z administrátorské konzole. Následně rychle přemístil na cloud Oracle javovou aplikaci a během minuty ji spustil.

Podle Ellisona zákazníci díky tomu, že jejich software poběží na cloudu Oracle namísto jejich vlastních datových center, ušetří především peníze - ceny za cloudové služby se mají podobat těm u konkurenčních Amazon Web Services. Další výhodou cloudu Oracle pak má být stupeň automatizace.

„Lidský faktor je zcela odstraněn,“ uvedl Ellison. „Je to rychlejší, levnější a spolehlivější.“ Oracle věří, že postupem času začnou jeho cloud využívat stovky tisích uživatelů, kteří na něj přesunou miliony databází a aplikací. „Toto je teprve začátek,“ dodal Ellison.

Jeden ze dvou nových šéfů Oracle Mark Hurd pak během tiskové konference uvedl, že svůj nový cloud Oracle zatím testuje s řadou partnerů. Cloudové aplikace Oracle namísto dřívejšího softwaru pro back-office v současné době testuje například britská společnost Dunnhumby, která pomáhá svým zákazníkům analyzovat velké množství informací. A jak uvedl Yael Cosset z Dunnhumby, jeho firma je s řeším Oracle zatím velmi spokojena.