Hlavní navigace

Cloudové služby Azure jdou do světa

21. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Microsoft miluje Linux - to měl na pondělní konferenci symbolizovat nápis „Microsoft (symbol srdce) Linux“, před nímž stál šéf amerického gigantu Satya Nadella při představování nových služeb a produktů pro svou cloudovou službu Azure.

Azure nyní podporuje novou linuxovovou distribuci CoreOS a řešení Cloudera Hadoop. Kromě tohoto oznámení Microsoft představil také nový portál, jenž má zákaníkům usnadnit správu jejich cloudových operací. Do třetice pak americký gigant ve spolupráci s Dellem podle vyjádření svého šéfa Nadelly plánuje v listopadu vydat zařízení, které organizacím umožní spouštět hybridní cloudy přímo v jejich datových centrech, což jim umožní jednoduše přesouvat data mezi cloudem Azure od Microsoftu a jejich vlastními servery.

Již zmíněný nápis, podle kterého Microsoft miluje Linux, má značit, že Microsoft v čím dál větší míře respektuje software, který nevytvořili zrovna jeho inženýři. Desítky let Microsoft spojoval většinu nových produktů a inovací se svou platformou Windows a jiné operační systémy jako Linux pro něj byly konkurenční hrozbou. Bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer jednou Linux dokonce označil za rakovinu. Nyní však manažeři Microsoftu obracejí, jelikož začínají zjišťovat, že zákazníci chtějí cloudové služby, v nichž je integrován software z různých zdrojů. Jak přiznal Nadella, asi pětina uživatelů Azure používá Linux. Nově tak už pro Microsoft není konkurencí tento open-sourcový operační systém, ale spíše poskytovatelé cloudových služeb jako Amazon a Google.

special_kyberutoky

Nadella při své řeči uvedl, že na počátku roku 2015 bude Azure dostupný v 19 regionech na celém světě a bude tak ve více zemích, než Google a Amazon se svými cloudovými řešeními. Šéf Microsoftu dodal, že jeho společnost investuje přes 4,5 miliardy dolarů do datových center, což je podle odhadů asi dvakrát tolik, jako Amazon a šestkrát tolik, jako Google.

A inovátorský přístup se Microsoftu vyplácí - Azure v současné době generuje 4,48 miliard dolarů ročně, a jak dodal Nadella „to je oblast cloudu stále ještě v plenkách.“ Cloudovou službu Microsoftu začne každý týden využívat 10 000 nových uživatelů a na Azure běží asi 1,2 milionu SQL databází. CoreOS je nyní pátou linuxovou distribucí, kterou Azure nabízí - dalšími jsou Ubuntu, CentOS, OpenSuse a Oracle Linux. CoreOS má být odlehčenou distribucí Linuxu určenou primárně pro fungování v cloudovém prostředí. Cloudera je pak kromě Hortonworks druhou distribucí Hadoop nabízenou na Azure.