Hlavní navigace

Co dělat, pokud vám ukradnou účet nebo heslo

Sdílet

 Autor: © lassedesignen - Fotolia.com
Bezpečnostní problémy a úniky dat na populárních sítích a službách jsou tak časté, až je to téměř komické. Kromě ztráty účtu by však mohla mít ztráta hesla nedozírné následky nejen pro vaše soukromí, ale například také pro finance.

V případě ztráty hesla, ať už na sociální síti nebo e-mailu, je potřeba provést několik kroků, aby jste svůj účet získali co nejdříve zpět a zabránili podobné události do budoucna.

Pokud už heslo k některému z účtů hacker ukradl, je to obvykle poznat na první pohled. Na sociálních sítích může hacker sdílet příspěvky pod vaším jménem a pokud ukradl heslo k e-mailu, brzy si začnou stěžovat přátelé na spamy z vaší e-mailové adresy. Pokud hacker napadl účet na některém z online obchodů, dokonce by mohly začít mizet peníze z platebních karet.

Pokud se chcete ujistit, zda jsou vaše hesla v pořádku, můžete se podívat například na web Pwned List nebo na stránky Should I Change My Password, které kontrolují e-mailové adresy ve zveřejněných databázích kompromitovaných účtů.

Pokud už je účet jednou napaden, můžete zkusit obnovit heslo a získat tak nad účtem zpět plnou kontrolu. Nejprve však musíte zkontrolovat pomocí některého antivirového programu, zda v počítači není malware. Poté lze zkusit heslo k ukradenému účtu změnit a s trochou štěstí ho získat zpět. Při nastavení bezpečností otázky je vhodné trochu zalhat - například vybrat za otázku jméno vašeho prvního zvířete, ale jako odpověď napsat místo správné možnosti třeba váš oblíbený citát.

Nové heslo by mělo být co nejdelší s velkými písmeny, čísly a symboly. Místo náhodné řady čísel a písmen je vhodnější vybrat například slovní spojení, které se lépe pamatuje. Také je důležité nepoužívat stejné heslo na více službách.

Pokud přístup k účtu získat nelze, je potřeba okamžitě kontaktovat bezpečnostní tým služby.

Pokud jste měli na některé z jiných služeb heslo stejné jako na ukradeném účtu, je nutné ho okamžitě změnit. Pro lepší zapamatování je dobré používat jednu frázi nebo větu a jen ji při každé nové registraci nebo změně lehce upravit.

Pokud byl váš účet ukraden, je důležité informovat o tom lidi z vašich kontaktů. Hacker se je pokusí zneužít například podvodnými maily nebo jim z vaší adresy rozešle malware Upozorněte své kontakt, aby neotvíraly žádné odkazy, které byly z ukradeného účtu zaslané.

Pokud obsahoval ukradený účet nějaké informace o financích (například údaje o platební kartě), je potřeba dohlížet na vyúčtování a pohyby na účtech.

Pokud získáte svůj účet zpět, zkontrolujte všechna oprávnění aplikací třetích stran a odstraňte všechna podezřelá. K tomu je užitečná například stránka MyPermissions, na které lze vidět vaše oprávnění na několika různých službách - například na Twitteru, Facebooku, Googlu nebo Dropboxu.

Nejlepší je však prevence, Google, ale i jiné služby nabízejí například možnost dvoufázového ověření. Pokud se pokusíte připojit z nového počítače, služba zašle upozornění a krátký kód, který zadáte a ke svému účtu se jednoduše dostanete. Ale pokud se o to pokusí hacker, dostanete upozornění, že se vám do účtu někdo pokouší dostat, a že by bylo vhodné změnit heslo.

Byl pro vás článek přínosný?