Hlavní navigace

Co ještě nevíme o smartphonu iPhone 5

12. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Grecaud Paul - Fotolia.com
Poté, co poslal Apple novinářům pozvánku na velkou událost naplánovanou na 12. září, není pochyb, že bude představen dlouho očekávaný iPhone 5. Shrňme si, co můžeme od šesté generace očekávat.

Na světových technologických serverech postupně prosakovalo množství zvěstí a více či méně podložených informací o nadcházející verzi jednoho z nejočekávanějších elektronických produktů letošního roku, smartphonu iPhone 5. Jak ukazují historické trendy, společnost Apple dodržuje 18-24měsíční cyklus, během nějž na svém populárním smartphonu změní jeden či více klíčových elementů, jako je vzhled, architektura procesoru, grafika či podpora bezdrátových sítí. Ani iPhone 5 by neměl být výjimkou, očekává se dokonce hned několik zásadních vylepšení.

Design

Autoři hardwarového blogu AnandTech, jejichž předběžné analýzy bývají poměrně přesné, odhadují několik význačných změn v konstrukčním zpracování. Nový iPhone 5 by se měl předně vyznačovat delším, nikoliv však širším tělem tak, aby mohl nést 4palcový displej s rozlišením 640 x 1 136 px. Dále by měl být vybaven celokovovým šasi, přičemž na spodní a horní straně zadní stěny budou černé skleněné proužky, pod nimiž se budou skrývat přijímače a vysílače bezdrátových signálů. Telefon by měl taktéž údajně projít odtučňovací kúrou a díky technologii in-cell využité při vývoji displeje by tak mohl být tenčí. Údajně uniklé fotografie iPhonu 5 zveřejnil japonský server iLab Facotry.

Procesor

Na internetových magazínech se vedou spory, zda bude iPhone 5 poháněn čtyřjádrovým procesorem. Dle autorů blogu AnandTech však půjde Apple spíše cestou využití menší verze současného procesoru A5 postaveného na dvoujádrové architektuře ARM A9. Procesor iPhonu 4S je vyroben 45nm technologií, avšak AnadTech podotýká, že Apple představil 32nm čip ve své Apple TV a nejnovějším iPadu. 32nm technologie se totiž má zasloužit také o nižší spotřebu baterie.

NFC

Autoři webu AnadTech taktéž očekávají, že nový iPhone nebude podporovat poměrně novou technologii NFC. „Vzhledem k očekávanému celokovovému tělu je velmi nepravděpodobné, že bude 6. generace iPhonu NFC podporovat. Pod skleněnými panely na svrchní a spodní straně, tedy v místě vyhrazeném pro hardware zprostředkující bezdrátovou komunikaci, je tak málo místa, že lze přítomnost NFC téměř s jistotou vyloučit,“ tvrdí autoři AnandTechu.

Baterie

Nový iPhone 5 si nemůže dovolit příliš krátkou výdrž baterie. AnandTech poukazuje na fakt, že konkurenční společnost Motorola loni přešla na novou technologii baterií využívající vyšší napětí 3,8 V. V tomto kroku Motorolu následovaly také společnosti Nokia a Samsung. Dle očekávání také Apple přejde na novou „chemii“, neboť poměrně vyspělá technologie přispívá k vyšší výdrži baterií.

soutez_casestudy

 

Zdroj: IDG News Service, Anandtech.com

Byl pro vás článek přínosný?