Hlavní navigace

Co lze čekat ve Windows Blue a co doporučují experti

25. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft připravuje aktualizaci systému Windows 8 s kódovým označením Windows Blue, která přinese mnoho nových funkcí jako například vylepšené dotykové rozhraní popsané ve videu z TechFestu 2013.

Ve videu dostupném na YouTube představitelé Microsoftu ukazují aplikaci Fresh Paint na interní konferenci. „Z nové verze Windows jsme opravdu velmi nadšeni,“ řekl Eric Rudder z Microsoftu. Následně jej na pódiu vystřídá Charlotte Pereirová a učiní několik poznámek týkajících se „Blue“, přičemž předvádí nový nástroj vodových barev dostupný v příští verzi Fresh Paint.

I když Microsoft veřejně ještě o Windows Blue nic neprozradil, společnost se o tomto projektu zmínila v jedné nabídce práce na svém webu. MSFT Kitchen následně našel zmínky o Windows Blue na řadě profilů zaměstnanců Microsoftu na LinkedIn.

Aktualizace Windows Blue bude podle všeho vydána toto léto nebo na podzim v rámci nového plánu Microsoftu na častější vydávání aktualizací Windows. Namísto vydávání jednoho nového operačního systému každé dva tři roky plánuje Microsoft tento proces urychlit v rámci ročních upgradů. Windows Blue však nepřinesou pouze změny týkající se dotykových funkcí - přibude i Internet Explorer 11 nebo podpora menších zařízení (s displeji o 7 a 8 palcích). Podle odborníků by Windows Blue mohly přinést i následující vylepšení:

skoleni


Vylepšený Mail
Aplikace Mail pro Windows 8 by potřebovala trochu upravit. Jednoduchost je dobrá, některé funkce v aplikaci ale prostě chybí. Microsoft by měl přidat podporu POP3 a implementovat funkce z Outlook.com typu přetažení. Podle některých zpráv bychom se tohoto vylepšení mohli dočkat ještě před vydáním Windows Blue.

Možnost používat v Modern UI více prohlížečů
I když jde o drobnost, jistě by pomohla velkému množství uživatelů. Pokud si totiž nyní člověk stáhne jiný prohlížeč jako aplikaci pro Windows 8, bude v Modern UI fungovat pouze tehdy, pokud si jej nastaví jako svůj výchozí prohlížeč.

Start počítače do režimu pracovní plochy
Jde o jeden z častých požadavků, který by ocenili především firemní uživatelé. Uživatelé Windows 8 Pro, kteří většinu práce provádějí v prostředí pracovní plochy, by jistě měli mít tuto možnost. U Windows RT se tato funkce však nehodí.

Možnost spravovat v Modern UI vše potřebné
Pokud chcete v Modern UI zůstat 100 % svého času, Microsoft by vám to měl dovolit. Obzvláště když je Modern UI budoucností Windows. Microsoft by měl v tomto rozhraní zpřístupnit aplikace jako Správce úloh, Průzkumník Windows nebo Ovládací panely. Uživatel by měl být schopen měnit své rozlišení displeje a spravovat data bez toho, aby musel přecházet na pracovní plochu.

Video z interní konference zaměstnanců Microsoftu (anglicky):