Hlavní navigace

Co lze čekat ve Windows Blue a co doporučují experti

 Autor: © Microsoft
Microsoft připravuje aktualizaci systému Windows 8 s kódovým označením Windows Blue, která přinese mnoho nových funkcí jako například vylepšené dotykové rozhraní popsané ve videu z TechFestu 2013.
Martin Stančík 25. 3. 2013

Sdílet

Ve videu dostupném na YouTube představitelé Microsoftu ukazují aplikaci Fresh Paint na interní konferenci. „Z nové verze Windows jsme opravdu velmi nadšeni,“ řekl Eric Rudder z Microsoftu. Následně jej na pódiu vystřídá Charlotte Pereirová a učiní několik poznámek týkajících se „Blue“, přičemž předvádí nový nástroj vodových barev dostupný v příští verzi Fresh Paint.

I když Microsoft veřejně ještě o Windows Blue nic neprozradil, společnost se o tomto projektu zmínila v jedné nabídce práce na svém webu. MSFT Kitchen následně našel zmínky o Windows Blue na řadě profilů zaměstnanců Microsoftu na LinkedIn.

Aktualizace Windows Blue bude podle všeho vydána toto léto nebo na podzim v rámci nového plánu Microsoftu na častější vydávání aktualizací Windows. Namísto vydávání jednoho nového operačního systému každé dva tři roky plánuje Microsoft tento proces urychlit v rámci ročních upgradů. Windows Blue však nepřinesou pouze změny týkající se dotykových funkcí - přibude i Internet Explorer 11 nebo podpora menších zařízení (s displeji o 7 a 8 palcích). Podle odborníků by Windows Blue mohly přinést i následující vylepšení:


Vylepšený Mail
Aplikace Mail pro Windows 8 by potřebovala trochu upravit. Jednoduchost je dobrá, některé funkce v aplikaci ale prostě chybí. Microsoft by měl přidat podporu POP3 a implementovat funkce z Outlook.com typu přetažení. Podle některých zpráv bychom se tohoto vylepšení mohli dočkat ještě před vydáním Windows Blue.

Možnost používat v Modern UI více prohlížečů
I když jde o drobnost, jistě by pomohla velkému množství uživatelů. Pokud si totiž nyní člověk stáhne jiný prohlížeč jako aplikaci pro Windows 8, bude v Modern UI fungovat pouze tehdy, pokud si jej nastaví jako svůj výchozí prohlížeč.

Start počítače do režimu pracovní plochy
Jde o jeden z častých požadavků, který by ocenili především firemní uživatelé. Uživatelé Windows 8 Pro, kteří většinu práce provádějí v prostředí pracovní plochy, by jistě měli mít tuto možnost. U Windows RT se tato funkce však nehodí.

Možnost spravovat v Modern UI vše potřebné
Pokud chcete v Modern UI zůstat 100 % svého času, Microsoft by vám to měl dovolit. Obzvláště když je Modern UI budoucností Windows. Microsoft by měl v tomto rozhraní zpřístupnit aplikace jako Správce úloh, Průzkumník Windows nebo Ovládací panely. Uživatel by měl být schopen měnit své rozlišení displeje a spravovat data bez toho, aby musel přecházet na pracovní plochu.

Video z interní konference zaměstnanců Microsoftu (anglicky):