Hlavní navigace

Co lze očekávat od největší výstavy mobilů – MWC 2013

25. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Tsiumpa - Fotolia.com
Chytré telefony, chytré čipy, mobilní prohlížeče a rozšířená realita - to vše bude realitou Mobilního světového kongresu (MWC) v Barceloně.

Mobile World Congress je největší globální výstava mobilního průmyslu, která se odehrává poslední únorový týden ve španělské Barceloně. Bude přeplněný aktualizovanými i novými technologiemi, uzavřenými obchodními smlouvami i sliby, které nebudou nikdy naplněny. Tady je malý přehled toho, co můžeme od výstavy očekávat – a to především v oblasti technologií.

AMD předvede svou technologii Turbo Dock, která detekuje, zda tablet či PC s Windows 8 běží z baterie nebo jsou právě zadokovány, a uzpůsobí frekvenci a další parametry. To by v mobilním světě, který se vždy snaží o co nejmenší spotřebu, nebylo nic nového. Turbo Dock k tomu přistupuje obráceně a snaží se o co nejlepší výkon ve scénáři, kdy není třeba energii tak radikálně šetřit. Nová generace APU (akcelerovaný procesor), by měla dosahovat přibližně výkonů přenosných počítačů.

Úsporné čipy GPS BCM47521 Broadcomu budou možná první, která umožní geolokačním aplikacím průběžné zjišťování polohy, aniž by vysávaly baterii vašeho telefonu – jak je tomu dosud. Jak se zdá, hlavním trikem je samostatnost čipů, které nebudou na většinu operací vyžadovat spolupráci hlavního procesoru a paměti telefonu.

Společnost Metaio je nejvíce známá svým softwarem pro rozšířenou realitu (který vám umožní překrýt obraz ulice či jiné lokace grafickou vrstvou s řadou informací o službách, budovách, vzdálenost atd.). Metaio poslední rok investoval do návrhu specializovaného čipu pro rozšířenou realitu. Výsledem je procesor, který lze integrovat do CPU mobilu, který bude mít obdobný dopad jako grafické procesory pro hry a video: zásadní zrychlení zpracovávání rozšířené reality při současném radikálním snížení spotřeby, což – stejně výše zmíněné implementace GPS – umožní používat všechny pokročilé funkce chytrých telefonů bez nutnosti přemýšlet nad jejich spotřebou.

Opera Software bude demonstrovat nový prohlížeč pro chytré telefony s Androidem. Proprietární vykreslovací jádro Presto v něm nahradí více rozšířený otevřený WebKit. Produkt s kódovým označením Ice bude používat i další částí kódu z projektu Chromium, který má stejně jako WebKit otevřený zdrojový kód. WebKit si postupně najde cestu do celé produktové řady Opery.

Výrobce čipů NVIDIA oznámil nový procesor Tegra 4i s integrovaným modemem LTE i500 který cílí na méně výkonné chytré telefony a zabudovaná zařízení. 4i je zjednodušená varianta platformy Tegra 4, která byla ohlášena v lednu. Především bude obsahovat méně výkonná jádra ARM Cortex A9 (místo A15). Nejde o jednoduchou implementaci či revizi architektury A9, ale ve spolupráci se společností ARM byl vytvořen nový produkt, který by se měl vyznačován extrémně sníženou spotřebou i v případě aktivního připojení LTE.

Byl pro vás článek přínosný?