Hlavní navigace

Co nabízejí dodavatelé BI řešení?

Sdílet

 Autor: © gunnar3000 - Fotolia.com
Samoobslužné nástroje se stávají nezbytnou součástí nabídky úspěšných dodavatelů systémů business intelligence.

V roce 2009 nabídly takové typy řešení menší vizionářské firmy, jako Tibco Software, QlikTech nebo Tableau. Vyzvaly tak představením intuitivních a interaktivních nástrojů BI a silných interaktivních vizualizačních nástrojů pro analýzu na souboj zavedené dodavatele systémů BI, uvádí loňská zpráva společnosti Gartner.

Velcí hráči zareagovali představením vlastních samoobslužných produktů: Microsoft PowerPivot, SAP BusinessObjects Explorer, IBM Cognos Express a Information Builders WebFocus Visual Discovery. Dodavatelé zaměření jen na systémy BI, včetně firem jako Targit, MicroStrategy a SAS Institute, také mají samoobslužné systémy produktů už ve své nabídce.

Potenciální zájemci by si však měli uvědomit, že samoobslužné nabídky nejsou vzájemně ekvivalentní. „Jednou ze základních odlišností je snadnost použití,“ zdůrazňuje Boris Evelson, viceprezident Forresteru. I když většina dodavatelů systémů BI prohlašuje, že mají uživatelsky přívětivé a intuitivní aplikace a nástroje, je nutno zohlednit, že „to, co je intuitivní pro profesionála v oboru BI, nemusí být nutně intuitivní řekněme i pro analytika trhu“, vysvětluje.

Koncoví uživatelé s omezenými znalostmi BI potřebují nástroje, které je prostřednictvím dotazů provedou skrz základní úlohy BI a nabídnou jim upravitelné šablony reportů a informačních panelů, dodává Evelson.  Další klíčové funkce obsahují webový portál pro sdílení informací nebo rozhraní v přirozeném jazyce pro dotazy a vyhledávání.

Nároční uživatelé, jako například firemní analytici, na druhou stranu vyžadují důmyslné nástroje BI například pro analýzu databází, které jim poskytnou pružný způsob sondování hluboko do databází a rychlé vytváření vlastních zobrazení a dotazů, ale bez nutnosti zabývat se technickými aspekty podkladové infrastruktury dat, která by vyžadovala pomoc od oddělení IT.

Náklady jsou dalším významným rozlišujícím prvkem, zejména v časech náročných na finanční efektivitu. Společnosti, které již mají nasazenou platformu od nějakého předního dodavatele BI, mohou obvykle přidat samoobslužné rozhraní s minimálním úsilím a náklady, uvádí Jim Kobielus,  vedoucí analytik Forresteru.

Hlavní dodavatelé BI jako IBM Cognos, SAP a Oracle nabízejí základní produkty zaměřené na firmy s omezeným rozpočtem a základními potřebami BI. Platforma Microsoft BI, která je založena na SQL Serveru, SharePointu a Office, je rovněž populární levnou variantou pro menší a středně velké společnosti.

Větší organizace se také obracejí na open source platformy BI, jako jsou projekty BEE, Jaspersoft, Pentaho nebo SpagoBI. Osoby odpovědné ve firmách za rozhodování by měly mít na zřeteli, že open source neznamená vždy jen takzvaný svobodný software, ale také že někdy výsledek odpovídá ceně,“ varuje Evelson. Některé open source produkty BI by měly nést označení „určité dokončovací práce mohou být nutné,“ protože různé komponenty nejsou plně integrovány, vysvětluje Evelson.

Některé open source sady postrádají vlastnosti a funkce potřebné pro provoz velkého rozsahu včetně správy založené na grafickém uživatelském rozhraní, robustního integrovaného zabezpečení a nástrojů pro škálování, jako jsou vyvažování zátěže a konektivita k populárním datovým zdrojům, dodává Evelson.

Experti radí, aby potenciální zájemce zvážil také možnosti outsourcingu. Mnoho dodavatelů BI nyní nabízí řešení typu SaaS (Software-as-a-Service), například Tibco (Silver Spotfire), PivotLink nebo SAP BusinessObjects (Crystalreports.com). Kromě snížení investičních výdajů a nákladů za IT personál umožňují cloudové nabídky firmám snadno rozšířit dosah svého systému BI až ke vzdáleným koncovým uživatelům a obchodním partnerům prostřednictvím webového rozhraní.