Hlavní navigace

Co nového nabízí iOS 6

 Autor:
Apple spolu s novým iPhonem uvolnil 19. září i novou verzi operačního systému pro mobilní přístroje. Do svých telefonů si ji mohou nainstalovat i majitelé iPhonů 3GS a novějších s tím, že některé funkce nejsou v nejstarším podporovaném smartphonu k dispozici. Podporovány jsou také iPad 2 a nový iPad.
Tadeáš Pelech 21. 9. 2012

Sdílet

Apple uvádí, že nový iOS přináší více než 200 novinek, většinou jde ale o drobnější úpravy, které nemají žádný významný vliv na funkci. Významné změny se týkají silnějšího zaměření na sociální média (nové sdílení fotografií, vylepšení sdílení odkazů a dalších zdrojů, vylepšení Siri), podporu cloudu (synchronizace karet webového prohlížeče z více zařízení pomocí iCloudu) a mapy (nové mapové podklady a podpora hlasové navigace u map tam, kde je k dispozici hlasová asistentka Siri). Nově také není potřeba ověřovat instalaci aktualizací heslem.

Telefon
U telefonu je samozřejmě důležité, aby kromě spousty jiných věcí uměl i telefonovat. Pokud používáte iPhone, oceníte asi změny v telefonní aplikaci. Apple konečně vylepšil odmítání hovorů. Zatímco u starších verzí šlo hovor odmítnout horním tlačítkem a pak na něj zapomenout, u nové verze se svislým posunutím zeleného tlačítka nabídnou dvě další možnosti. Můžete si nechat odmítnutý hovor připomenout později, nebo přímo odpovědět volajícímu pomocí SMS. Nová funkce OS nabízí možnost automatického odmítání příchozí komunikace, kterou lze nastavit jednorázově (například před jednáním) nebo pravidelně (například na dobu, kdy obvykle spíte). Tuto funkci lze nastavit tak, aby propustila telefonát, který se s vámi snaží spojit opakovaně během krátkého času, což se může hodit v případě mimořádných situací.

Mapy
Po avizovaném rozchodu s Googlem se Apple rozhodl spravovat si mapové podklady sám. Přebírá je od různých dodavatelů a vytváří z nich vektorové mapy, které se jednoduše dokáží přizpůsobit různým variantám displejů a jejich rozlišení. Došlo k rozšíření funkcí ovládání. Mapu je nově možno také otáčet nebo měnit úhel pohledu na ni. Kromě klasické schematické mapy je k dispozici i letecká mapa a jejich kombinace. 3D vyobrazení významných budov je k dispozici pouze v USA. Mapy obsahují navigaci, která podporuje i příjem dopravních informací. Případné zácpy nebo havárie jsou potom zobrazeny symbolicky na mapě. Tyto podklady má k dispozici i navigace, která by měla sama rozhodnout, jestli je výhodnější použít alternativní cestu, nebo přetrpět v koloně aut. Tyto všechny funkce navíc samozřejmě vyžadují trvalé datové připojení. Pokud se vám nové mapy nelíbí, můžete využít aplikaci Google Earth, která je stále k dispozici v App Store.

Fotoaparát
Nejzřetelnější změnou je přidání nástroje na sdílení fotografií. Pokud si vytvoříte série, budou všichni odběratelé přihlášení ke konkrétní sérii informováni pokaždé, kdy do ní zařadíte nové fotografie. Můžete tak automaticky sdílet fotografie s příbuznými nebo známými, aniž byste vyvinuli větší úsilí. Stačí je jen zařadit do příslušné série a systém se postará o zbytek. Příjemci fotografií nemusí mít iPhone, systém automaticky vytváří webové náhledy v rámci vašeho iCloudu.
Fotoaparát nabízí podporu pořizování panoramatických snímků. Stačí ho přepnout do příslušného režimu, zaměřit první záběr a potom se s telefonem otáčet ve směru šipky na displeji. Software si sám poskládá panorama tak, aby co nejvíc odpovídalo realitě. Takto lze snímat jak záběry kolem sebe, tak například výškové budovy nebo vysoké stromy. Stačí telefon natočit na výšku a pohybovat jím ve svislém směru.

Web
V prohlížeči Safari přibylo tlačítko pro přepnutí do textového režimu, kterým se můžete vrátit do dob před 15 lety, kdy byl web převážně textový. Pokud vyberete tento režim, prohlížeč zobrazí pouze texty a automaticky odstraní veškerou grafiku včetně reklam. Pokud má webový dokument více stránek, snaží se je prohlížeč poskládat tak, aby nabídl nerušené čtení. Další novinkou je seznam, do kterého si můžete ukládat stránky na pozdější prostudování. Protože používá iCloud, můžete tyto stránky otevřít i z jiných registrovaných zařízení. iCloud využívá další funkce prohlížeče – synchronizace otevřených záložek. Díky ní opět můžete v telefonu zobrazit stejné karty jako v počítači (a naopak). Poslední významnou novinkou je podpora režimu zobrazení stránky na celou obrazovku. Při ní zmizí všechny ovládací prvky prohlížeče, takže stránka může být zobrazena na větší ploše.