Hlavní navigace

Co přináší Mozilla Firefox 47?

9. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Computerworld.com
Mozilla vydala novou verzi svého prohlížeče s pohodlnějším přehráváním videa a vylepšenou synchronizací.

Mozilla vydala novou verzi Firefoxu s pořadovým číslem 47. Její součástí je několik, spíš nenápadných, změn, týkajících se například přehrávání videa či synchronizace prohlížeče. Ti uživatelé, kteří Firefox synchronizují v rámci systému na počítači a mobilních telefonů s Androidem, nyní například uvidí všechny otevřené panely na všech zařízeních, na počítači v nově vytvořené postranní liště. Dosud jim patřil zvláštní rám, zatímco postranní lišta byla určená primárně pro uložené záložky.

Nová verze přidává rovněž podporu pro Google Widevine CDM na Windows a OS X, tedy platformu určenou pro distribuci a zobrazování chráněného obsahu (např. videí) přímo v prohlížeči prostřednictvím speciálního plug-inu. Mozilla si tak evidentně uvědomila, že chce-li její prohlížeč přežít, musí chtě nechtě podporovat CDM. Stejně jako protipirátská technologie od Adobe, kterou integrovala loni, také Widevine umožňuje přehrávat chráněný obsah bez nutnosti spoléhat se na Adobe Flash nebo Microsoft Silverlight plug-iny.

Cloud22

Widevine Firefoxu nově umožňuje přehrávat obsah s využitím HTML5. Další novinkou je rovněž podpora přehrávání videa z YouTube vloženého do jiných stránek, bez nutnosti Flashe, což prohlížeči na rychlejších počítačích umožní kodek VP9.

Firefox pro Mozillu představuje vlajkovou loď, ačkoliv v posledních měsících se mu příliš nedaří. V květnu se jeho share mezi prohlížeči propadl na 8,7 %, vůbec nejméně za uplynulých jedenáct let. Ke stažení je Firefox 47 z oficiálního webu Mozilly, a to pro Windows a Linux, nebo pak Google Play pro Androidy.