Hlavní navigace

Co přinese kancelářský balík OpenOffice.org 3.1?

19. 3. 2009

Sdílet

Nová verze open source kancelářského balíčku OpenOffice.org 3.1, která má přinést opravu zhruba tisícovky chyb a nové funkce, by se měla objevit už 9. dubna. Mezi novinky má patřit třeba zlepšené zobrazování, jednodušší přetahování objektů či podpora syntaxe SQL.

Změny se dotkly základního rozhraní aplikací včetně Writeru a Calcu. Zlepšila se i práce s grafy a přibyla tlačítka pro ovládání velikosti fontů, vylepšením prošlo i vyhlazování základní grafiky anti-aliasingem, správa internetových odkazů, sledování změn, ovládání slideshow, zařazování, práce s makry, zamykání souborů, zvětšování a zmenšování, měnění karet, podpora dalších jazyků atd. Některý z těchto změn můžete vidět na následujících obrázcích:

Nová verze OpenOffice.org 3.1 používá pro kvalitnější zobrazování grafických objektů (čáry, kružnice atd.) techniku anti-aliasingu.Při posunování objektů přes obrazovku je vidět celou dobu pozice objektu.Zlepšením prošly i grafy a umisťování os (na obrázku je dřívější stav, nová podoba a nové menu Pozice os).Přehlednější je i práce s poznámkami, kde je vidět konverzace přispěvatelů prostřednictvím komentářů, stejně jako možnost vyhledávání v komentářích.


Na liště přibyla tlačítka pro zvětšování a zmenšování velikosti fontu, což může být užitečné při prezentacích.V programu se zdokonalila i práce s overliningem (čáry nad textem). Ten je nyní implementovaný stejným způsobem jako podpora underliningu.Pro efektivnější spolupráci na tvorbě dokumentů je k dispozici menu pro sledování změn, jejich přijmutí a odmítnutí. Pro práci s médii v programu Impress přibylo kontrolní menu s možností jejich ukončení či přerušení. Přínosem pro programátory může být podpora syntaxe jazyka SQL v podobě barevně zvýrazněného textu – sníží se tak chybovost při uváděné SQL kódu v dokumentech.Zlepšením prošla i jazyková podpora, kam patří podpora práce s alternativním směrem textu RTL (right-to-left, tedy čtený zprava doleva) a přepínání s LTR (left-to-right). Součástí nové verze bude i rozšířená kontrola pravopisu a gramatiky pro další dosud nepodporované jazyky.

Cloud23

 

Zdroj: ITNews.sk