Hlavní navigace

Co se chystá v oblasti IT v roce 2008? (1. část)

19. 12. 2007

Sdílet

Rok 2007 končí a různé analytické společnosti i výrobci a prodejci IT se stále více začínají ptát, co nám přinese rok příští. Kromě pesimistických vizí možné recese na trhu s IT se objevují také předpovědi trendů a změn, které lze očekávat a právě na ně se dnes zaměříme.

Rok 2007 končí a různé analytické společnosti i výrobci a prodejci IT se stále více začínají ptát, co nám přinese rok příští. Kromě pesimistických vizí možné recese na trhu s IT se objevují také předpovědi trendů a změn, které lze očekávat a právě na ně se dnes zaměříme.

Windows XP stále na výsluní

Společnost Microsoft ohlásila, že prodloužila dostupnost operačního systému Windows XP až do konce roku 2008 místo původního termínu ukončení dodávek 30. června. Jedná se o další oddálení zmíněné „dead line“, neboť původně měly dodávky tohoto systému skončit již k lednu 2008. Důvodem je tlak ze strany významných společností a partnerů Microsoftu, spojený se skutečností, že migrace na nové Windows Vista probíhá (z důvodu vysokých nároků na hardware i částečnou nekompatibilitu) velmi pomalu, a lze proto očekávat, že v roce 2008 si Windows XP udrží stále významnou pozici.

Hacking a kyberútoky

Hrozby v kyberprostoru se stále stupňují a jsou i důmyslnější. I jejich povaha se mění z původních akcí typu „studentských žertíků“ v dobře organizované operace spojené s organizovaným zločinem za účelem politické, vojenské, ekonomické nebo technické špionáže. Cílem útoků se nebudou stávat jen jednotliví uživatelé, ale i celé státy a jejich infrastruktura, jak ukázal uplynulý rok třeba na případě Estonska. Hrozby v kyberprostoru se budou také stále více přesouvat směrem od virů k nejrůznějším exploitům, které nebudou mít za cíl pouze poškodit napadený počítač, ale především získat pro útočníka důležité informace za účelem finančního zisku.

Zelenání IT

Během roku 2008 by v oblasti IT mělo dojít k dalšímu „zelenání“ elektroniky, a ekologická výroba by se měla pomalu stát standardním modelem. Stále více se dnes hledí na to, z jakých materiálů jsou nejrůznější produkty vyrobeny či zda existuje odpovídající systém recyklace a zpětného odběru použitých výrobků. Trendem je také snižování spotřeby řady komponent, kdy poměr výkonu na watt se stává jedním z hlavních měřítek výhodnosti určitého produktu. Vzhledem k množícím se scénářům budoucích ekologických katastrof se proto společnosti i vlády států snaží přizpůsobit možným hrozbám a nabídnout co nejekologičtější řešení. Jednou z důležitých sil v trendu „zelenání“ elektroniky má být v roce 2008 i Evropská unie.

Evoluce sítí

Počítačové sítě se stále rozrůstají a nejinak tomu bude i v roce 2008. Přesto však lze očekávat několik změn oproti předchozímu období. Zaprvé hrozí riziko přetížení sítí, neboť objem dat přes ně přenášených roste rychleji než investice do jejich infrastruktury.

Druhým trendem je pak další růst mobility, neboť se předpokládá, že v příštím roce internet již konečně pronikne v širším měřítku i do mobilních telefonů – napomoci tomu má i nová platforma Android od Google.
Nenechte si ujít:
Vista má stále stejného rivala – Windows XP

Čeká nás éra kyberútoků, varují experti

Stane se ekologie zásadním tématem IT ve 21. století?

Kapacita současného internetu již brzy přestane dostačovat

Co se chystá v oblasti IT v roce 2008? (2. část)

Dostupnost běžných aplikací přes mobilní přístroje se stane nutností a začne také docházet ke stále větší spolupráci provozovatelů odlišných typů sítí, které se mohou úspěšně doplňovat, jak se ukazuje na příkladu iPhone, kdy uživatelé mohou přecházet dle potřeby mezi celulárními sítěmi a Wi-Fi.

Pokračování výhledů pro rok 2008 vám přineseme zítra...

 

Autor článku