Hlavní navigace

Co se dá očekávat od příštího buildu Windows 10?

 Autor: Microsoft
Sotva vyšel Insider Build 17083, Microsoft zbrojí na další velký update Windows 10. Redstone 4, jak se bude jmenovat, se očekává už v průběhu letošního jara, nejspíš dokonce už v březnu.
-vt 26. 1. 2018

Sdílet

Nový build nabídne hned několik vylepšení, včetně přepracované správy fontů či funkce Timeline.

Naopak je jisté, že v něm bude chybět nedávno představené uživatelské rozhraní Sets, jehož finální verze a začlenění do operačního systému se v současnosti očekává nejdřív koncem roku, pravděpodobně ale později.

Redstone 4 nemusí být až tak zásadním updatem, přesto jsme na základě aktuálního Insider Buildu 17083 vybrali šest novinek, které od něj můžeme očekávat.

 

1 – Fonty

Pro běžného uživatele možná zbytečnost, nicméně Microsoft do Windows 10 přidává nové nastavení pro fonty, jehož součástí jsou praktické náhledy. Jsou-li s konkrétním fontem spjata další nastavení jako například možnost nastavení šířky písma, zobrazí se tato nastavení přímo v preview.

Nové fonty budou k dohledání ve Storu (obdobně jako Themes – Motivy), přizpůsobení systému vlastnímu vkusu tak bude zase o něco snazší.

 

2 – Timeline

O funkci Timeline se dosud předpokládalo, že bude provázaná se Sets. Jelikož ty se ale pozdrží, Timeline vyjde samostatně jako jedna z klíčových novinek Redstone 4. Aby uživatel nebyl zahlcen přílišným množstvím informací, systém mu umožní je promazávat prakticky z hodiny na hodinu. Nové nastavení pak umožní aktivity z Timeline skrze cloud synchronizovat s dalšími zařízeními.

 

3 – Focus Assist

Tichý režim Quiet Hours – Období klidu nahradí tzv. Focus Assist zaměřený více do pracovního prostředí. V zásadě vypne veškeré notifikace a upozornění ve chvíli, kdy nechcete být rušeni. Míra „tichosti“ systému bude nastavitelná.

 

4 – Hello

Přihlašovací funkce Windows Hello je sice efektní, její nastavení se však skrývá v hloubi počítače a nepatří k nejpraktičtějším. Součástí Redstonu 4 proto bude přesunutí jejího nastavení přímo na přihlašovací obrazovku, kde bude snadno dostupná.

 

5 – Posuvníky v UWP

Uživatelé UWP aplikací si stěžovali na neprakticky skryté posuvníky, na což Microsoft reaguje volitelným nastavením, zda chcete posuvníky vidět, či nikoliv. Už dříve Microsoft v souvislosti s UWP aplikacemi oznámil také to, že jim zamezí přístup k adresářům Dokumentů, Videí a Obrázků, dokud jej uživatel výslovně nepovolí.

 

6 – Nastavení soukromí

Součástí přizpůsobování soukromí bude nově možnost smazat z historie každý jednotlivý požadavek na vyhledávání. Další novinky se týkají tzv. Privacy Dashboardu, tedy ovládacího panelu právě pro nastavení soukromí.