Hlavní navigace

Co se děje v cloud computingu?

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
V minulém týdnu poskytovatelé cloudových služeb představili několik zajímavých novinek. Pokud jste o nich dosud nečetli, dostaneme vás rychle do obrazu pomocí našeho stručného přehledu.
Filip Brůcha 11. 3. 2013

Sdílet

Společnost AWS spustila bezplatnou zkušební verzi služby Trusted Advisor. Poskytovatelé nástrojů pro monitoring cloudů by se proto měli mít na pozoru. Bezplatná varianta služby je dostupná pro všechny uživatele bez rozdílu. Trusted Advisor umožňuje vysledovat nevyužívané instance EC2, dokáže odhalit bezpečnostní nedostatky a navrhuje kroky vedoucí ke snížení provozních nákladů.

AWS také snížila cenu databáze DynamoDB. V některých případech jde až o 85% snížení.

Svůj vlastní nástroj pro sledování cloudového prostředí získal Microsoft, který jej svým zákazníkům nabízí zcela zdarma. Microsoft v minulém týdnu totiž dokončil nákup služby MetricsHub, která v cloudu Azure automaticky provádí změny snižující celkové náklady.

V minulých dnech se na internetu objevily různé zprávy, podle kterých IBM hodlá dodržet své závazky k platformě OpenStack. Sama společnost toho ve skutečnosti příliš neřekla. IBM je již nějakou dobu členem organizace OpenStack Foundation, takže i bez podrobnějších prohlášení lze říci, že o platformu má skutečně zájem. V minulém týdnu navíc IBM představila nástroj pro koordinaci cloudu, který je postaven právě na OpenStack. Samotný cloud od IBM sice na OpenStack zatím neběží. To by se podle různých spekulací mohlo v dohledné době také změnit.

Otevřená služba Cloud Foundry typu PaaS rozšířila svou nabídku softwaru a podpůrných služeb. Tento krok by měl přispět ke zvýšení důvěry v projekt, kolem kterého dosud panovalo dost nejistoty.

Cloud Rackspace v minulém týdnu přidal nové grafické uživatelské rozhraní a také API, které má usnadnit nasazení, správu a údržbu služby Private Cloud. Ten zákazníkům umožňuje provozovat interní cloud OpenStack. Zároveň došlo k rozšíření seznamu podporovaných hostitelských systémů o Red Hat Enterprise Linux a CentOS.