Hlavní navigace

Co se stane, až skončí podpora Windows XP

Rok 2014, kdy Microsoft ukončí podporu Windows XP, je sice ještě relativně daleko, kvůli pokračující oblibě tohoto operačního systému se ale začínají množit otázky: budou Windows XP použitelná i potom, bez dalších bezpečnostních aktualizací?
Pavel Houser 10. 3. 2010

Sdílet

Lincoln Spector na americkém Computerworldu uživatele uklidňuje. Windows XP půjde doma i ve firemní sféře bez větších rizik používat ještě dlouho poté, co Microsoft přestane poskytovatel opravy. Vždyť v tu chvíli bude mít systém za sebou už 12 let bezpečnostních záplat. I kdyby měl v původním návrhu slabší zabezpečení než Windows Vista a Windows 7 (nejspíš ano), po tak dlouhé době půjde o systém zazáplatovaný málem k dokonalosti.

Nadto, i když Windows XP vyklízejí pole neochotně (jistě k nelibosti Microsoftu), v roce 2014 už přece jen půjde o systém používaný asi jen minimem lidí. Pro útočníky nebude příliš zajímavý. Soustředí se dnes například na uživatele Windows 2000?

A nakonec, do té doby si téměř všichni opatří nové počítače. Pokud jsou s Windows XP spokojeni nebo se obávají, že jejich aplikace by nefungovaly na novějších operačních systémech (k čemuž ale není důvod), mohou pracovat v XP módu na Windows 7. Windows XP běžící ne jako „podkladový“ systém, ale ve virtuálním stroji, budou mnohem méně rizikové k útokům, respektive k jejich následkům.