Hlavní navigace

Co v práci spolehlivě zničí vaše IT zařízení?

 Autor: CAT
Jsou obory a profese, které kladou na používané přístroje zvýšené nároky -- technika se zde poměrně rychle ničí, zejména mobilní telefony, tablety a počítače. Co je pro tyto produkty nejničivější?
Pavel Louda 5. 9. 2018

Sdílet

Teplotní extrémy

Příliš velké vedro nebo příliš velká zima, oba extrémy běžné technice nesvědčí. Nízké teploty mají negativní vliv hlavně na životnost baterie, například u telefonů se může zhoršit odezva displeje nebo funkčnost fotoaparátu.

Snížení životnosti baterie a zhoršení funkčnosti se dočkáte i v případě, že je příliš teplo. U extrémních teplot, třeba pokud necháte přístroj ležet na sluníčku, může kromě deformace některých částí vlivem tepla dojít i k explodování baterie.

Teplotní zatížení kromě provozů jako jsou sklárny, slévárny, kovárny apod. ničí techniku i těm, kteří pracují v terénu – ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví či různých typech služeb.

 

Prach a špína

„Zvýšená prašnost může zničit telefon nebo počítač komukoli, ale jsou zaměstnání, v nichž musí technika zvýšené prachové zátěži odolávat neustále. Jde zejména o provozy, kde dochází k broušení různých materiálů, dále stavebnictví, zemědělství a lesnictví,“ tvrdí  Martina Hloušková ze společnosti  nabízející telefony CAT. 

Zvýšená prašnost a špína zanášejí konektory a klávesnice přístrojů, zhoršují i možnost mechanického ovládání, což vadí nejvíce u displejů.

 

Vlhkost

Pokud uvažujeme o profesích, kde technika trpí zvýšenou vlhkostí, napadnou nás v první řadě koupaliště, lázně či práce u vody. Zvýšená vlhkost ale také úzce souvisí s extrémními teplotami, takže problémy s ní mají i lidé pracující v oborech jako jsou stavebnictví, zemědělství nebo různé potravinářské provozy.

Vlivem zvýšené vlhkosti může dojít k reznutí některých spojů, v extrémním případě ke zkratování. Nepříjemným důsledkem vystavení telefonu či laptopu nadměrné vlhkosti může být ztráta nároku na záruční opravu – řada výrobců totiž například do telefonu vkládá destičku, která změní barvu při navlhnutí vnitřních součástí a servis tak zjistí, že jeho produkt přišel do kontaktu s velkou vlhkostí.

 

Mechanické namáhání a pády

K poškození telefonu může dojít i tím, že jej nosíte v zadní kapse kalhot. Co teprve, když jej používáte v terénu nebo výrobním provozu.

Řada firem a podnikatelů tak z vlastní zkušenosti došla k závěru, že do náročných provozů pořídí raději dražší odolnější typy telefonů, tabletů a počítačů, protože v konečném důsledku za techniku utrácejí méně a místo několika rozbitých běžných produktů se vyplatí pořídit jeden odolný, speciálně uzpůsobený náročným podmínkám.

Pokud vám telefon spadne opakovaně z výšky na betonovou podlahu, investujete příště raději do modelu s robustním kovovým rámečkem a odolným sklem.