Hlavní navigace

Co všechno je dnes (ne)bezpečné?

16. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © chanpipat - Fotolia.com
Hned několik firem zveřejnila čísla o současném stavu bezpečnostních rizik. Nevypadají nijak nadějně.

Nejčastějším malwarem šířeným prostřednictvím webu se v loňském roce staly víceúčelové trojské koně. Tvořily 27 % všech odhalených škodlivých kódů. Druhou příčku zaujaly škodlivé skripty (23 %), následovaly trojské koně zaměřené na krádeže dat (22 %).

Tvrdí to zpráva, kterou uveřejnilo Cisco. Podle něj došlo během roku 2013 ke 14% nárůstu bezpečnostních hrozeb a zranitelností na dosud nejvyšší úroveň.

Renesanci přitom zažívají útoky typu DDoS, ještě nedávno považované za ustupující trend. V současnosti stoupá jak jejich počet, tak i závažnost.

Často slouží také k maskování jiných, mnohem závažnějších útoků – jako je třeba kybernetická krádež provedená před, během nebo krátce po rozsáhlém útoku typu DDoS, který zcela zaměstná pracovníky bezpečnosti IT. Více než 90 % útoků se přitom vedlo přes Javu.

Studie GFI

Znepokojivá čísla potvrzuje i GFI, podle něhož vloni došlo k nárůstu zranitelností zejména operačních systémů a hardwarových technologií, nejohroženějšími však zůstávají i nadále aplikace.

Analytici GFI zaregistrovali vloni 4 794 nových bezpečnostních zranitelností, což je nejvyšší počet za posledních pět let a meziročně o 10 % více.

Vloni ohlásilo zranitelnost celkem 760 softwarových výrobců, z toho na deset největších výrobců připadá 50 % všech těchto rizik (o rok dříve 41 %). Mezi výrobci s nejvíce ohlášenými zranitelnostmi za rok 2013 jsou Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla, a Adobe.

Průzkum Microsoftu

Průzkum Microsoftu zase ukázal, že rizika na internetu stojí oběti v průměru až 23 miliard dolarů ročně, přičemž teoretický čas na nápravu těchto škod představuje při srovnání řádu časové náklady dosahující 200 000 let.

Nejvyšší újmu s sebou nese poškození profesní reputace, kdy se průměrná ztráta pohybuje okolo 535 dolarů na osobu. Mezi další nejnebezpečnější rizika prý patří krádeže ID, úniky dat z bank a od zaměstnavatelů, on-line šikana nebo phishing.

special_kyberutoky

Analýza Kaspersky Labs

A konečně Kaspersky oznámil, že v lednu 2014 identifikoval 200 tisíc jedinečných vzorků mobilního malwaru, což je o třetinu více než v listopadu 2013. Kybernetičtí zločinci se prý stále častěji zaměřují na Android – v lednu počet škodlivých aplikací pro tento OS překročil hranici deseti milionů.