Hlavní navigace

Co zvážit před registrací do Google Drive

22. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © mipan - Fotolia.com
Google spustí své datové úložiště možná již příští týden. Nyní je vhodná doba zamyslet se, kde máte uložena svá data a jaké aplikace používáte.

Stejně tak, jak to chodí s uváděním výrobků firmy Apple na trh, ani Google nemusel dělat nic jiného, než jen vytvořit pořádný rozruch okolo svého dlouho očekávaného cloudového řešení Google Drive. Nejaktuálnější zprávou zatím je, že Google Drive bude spuštěno příští týden.

Samozřejmě, že podobné prognózy tu v minulosti byly již mnohokrát, ukázaly se však jako mylné.
„Upřímně řečeno, Google se vydal novým směrem,“ říká Frank Gillett, analytik ze společnosti Forrester Research. „Opravdovou otázkou však je: Proč mu to tak dlouho trvalo? A nabízí Google Drive něco speciálního nebo je to prostě jen další z řady cloudových úložišť?“

Bez ohledu na to, zda Google opravdu spustí svoji novou službu, by si případní uživatelé měli položit několik otázek na téma co vlastně od cloudových úložišť očekávají. Google Drive pravděpodobně nabídne spoustu výhod, která najdete u již funkčních cloudových úložišť, jako například šifrování dat nebo automatické kopírování a aktualizace souborů z jednoho zařízení uživatele na všechna ostatní registrovaná ve službě.

Na detailu záleží
Vesměs se jedná jen o drobné nuance, avšak neměly by být tak úplně podceňovány. Kupříkladu, zná služba poskytující úložiště pro vaše data také vaše heslo? Vyskytuje se v podmínkách pro používání služby svolení, že může přistoupit k vašim datům, pokud to budou vyžadovat úřady? Je rovněž důležité vědět, kde jsou vaše data fyzicky uložena; toto by vás mohlo nasměrovat k službě, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Dříve, než se přihlásíte do Google Drive, zeptejte se sami sebe, jakého emailového klienta používáte, na jakých zařízeních nejčastěji čtete nebo editujete dokumenty a s kým potřebujete sdílet své soubory. „Možná již nyní využíváte službu, která nabízí, co potřebujete,“ říká Gillett. Pokud například používáte-li balíček Apple iLife, spíše využijete iCloud. Pokud jste naopak příznivcem Microsoftu a používáte Windows Live Essentials nebo SkyDrive, tak opět zde část cloudových služeb již existuje. Používáte-li zejména služby Google, tak volba Google Drive dává smysl.

Kde jsou vaše data?
Liz Connerová, analytička ze společnosti IDC zabývající se výzkumem trhu říká, že uživatelé by měli být informováni o tom, jak poskytovatelé cloudových úložišť nakládají s jejich daty, a doporučuje uživatelům těchto služeb, aby se o to sami aktivně zajímali. „Možná byste měli vědět, jestli služba poskytující úložiště používá vlastní infrastrukturu, anebo využívá datové centrum jiného poskytovatele a zda-li, případně jakým způsobem šifruje vaše data,“ dodává. „DropBox má fungovat na webové službě od Amazonu a o SugarSync se šušká, že bude mít vlastní infrastrukturu,“ dodává Gillett. „Je vám milejší, že používají zavedenou třetí stranu, která je uznávána mnohými společnostmi, nebo byste je raději na Amazonu neviděli?“ ptá se.

Mnoho zařízení, jedna služba?
Mnoho lidí dnes navíc používá více zařízení s rozličným operačním systémem. Kupříkladu notebook s Windows, iPad s iOS a telefon s Androidem. Zde je namístě se ujistit, zda poskytovatel cloudového úložiště uvedená zařízení podporuje nebo je bude podporovat i v budoucnu, tedy zda pro různé operační systémy existuje jednotná aplikace, která umožní nahrání vašich dat do cloudu.

Nejznámější cloudová úložiště jako DropBox, Box, SugarSync nebo youSendIt podporují různé mobilní i počítačové operační systémy. Také není od věci zjistit, na koho se služba zaměřuje. Zatímco Box stále nabízí služby spíše pro koncové uživatele, rád by v budoucnu získal i firemní zákazníky. Plánuje přijít s různými vychytávkami pro administrátory IT, jako třeba možnost vzdáleně mazat dokumenty z mobilních zařízení a udržovat spojení s firemními servery.

SugarSync se nedávno objevil i jako aplikace pro iPad, umožňuje tedy zákazníkům synchronizovat data napříč zařízeními od Applu. Zároveň podporuje platformy Android, Blackberry, Symbian i Windows Mobile.

Záleží i na vyhledávání
Google má jednu obrovskou výhodu před ostatními – vyhledávání. Mnoho současných cloudových úložišť sice nabízí jakési vyhledávací moduly, které umožňují uživateli najít soubory na základě jejich názvů, ale ne na základě obsahu.

„Mohlo by být zvlášť zajímavé,“ říká Gillet, „pokud Google Drive umožní vyhledávat nejen přímo v úložišti, ale zároveň v navazujících službách jako třeba Google Mail, a dokonce v samotném fyzickém zařízení – to vše pomocí stejného rozhraní.“

Čtyři další firmy již umožňují uživatelům vyhledávat více aplikací a zařízení. Například FoundApp vytvoří indexy na počítači uživatele, takže můžete hledat v Gmailu, Google Docs, Dropboxu a v souborech v počítači. „Pokud by Google přišel s komplexním vyhledáváním ve všech svých službách, navíc se schopností synchronizace, tak by bylo skvělé,“ říká Gillet. „Nemyslím si ale, že s tím vyrukuje,“ dodává.

V neposlední řadě určitě budete chtít vědět kolik volného místa skladovací služby nabízí – Dropbox poskytuje zdarma 2 GB, Box a SugarSync nabízí 5 GB, Apple nabízí 25 GB, zatímco Microsoft nabízí se SkyDrive 25 GB a 5GB k dispozici pro synchronizaci s lokálními složkami souborů ve Windows.

„Vše, co zatím víme, je, že Google Drive nabídne 7,7 GB místa, které získáte se službou Gmail. A pokud zaplatíte 5 dolarů, dostanete dalších 20 GB, což je zatím nejlevnější varianta,“ dodává Gillett.

Byl pro vás článek přínosný?