Hlavní navigace

Computex: Qualcomm ukázal Eee PC s Androidem

1. 6. 2009

Sdílet

Qualcomm představil dříve neoznámenou verzi Eee PC z dílny Asusteku, která je postavena na jeho vlastní čipové sadě Snapdragon. Notebook běží na operačním systému Android.

Nový notebook, který Qualcomm nazývá smartbook, je tenčí a lehčí než současné produkty řady Eee PC od Asusu, protože čipová sada 1 GHz Snapdragon, kterou využívá, nepotřebuje snižovat teplo nebo větrat. Uvedl to Hank Robinson, viceprezident rozvoje obchodu v Qualcommu.

Snapdragon od Qualcommu se skládá z procesorového jádra 1GHz Arm, 600MHz digital-signal procesoru a hardwarových video-kodeků. V současnosti Eee PC z dílny Asusteku spoléhají na procesory od Intelu, a to zejména na Atom, který představuje nízké náklady i požadavky na spotřebu energie.

Qualcomm na přání Asusteku nezveřejnil detailní specifikace notebooku, nicméně má 10palcový displej, zabudovanou webkameru. „Obsahuje také univerzální 3G rádio, které podporuje všechny UMTS a CDMA sítě na všech frekvencích všude ve světě," řekl dále Hank Robinson.

Cloud23

Dva modely Eee PC zaloložené na Snapdragonu jsou k vidění na stánku Qualcommu na mezinárodním veletrhu Computex v tchajwanském hlavním městě Tchaj-pej. Oba běží na Linuxu - jeden na zmíněném Androidu a druhý na Xandrosu. Modely byly představeny po boku dalšího prototypu od smluvního výrobce Compal Electronics. Ten rovněž běží na operačním systému Android.

Cena a dostupnost nových modelů nebyla zveřejněna, ale Qualcomm očekává, že se první notebooky založené na platformě Snapdragon objeví na trhu ještě tento rok.