Hlavní navigace

Cresyn C500E, C510E

1. 1. 2012

Sdílet

www.bostar.cz cena: 1400 - 1500 Kč V životě většiny z nás jsou momenty prozření. V mém případě to v oblasti zvuku byl první poslech kvalitního sterea na zesilovači Tesla AZS 217 s rep...
www.bostar.cz cena: 1400 - 1500 Kč
V životě většiny z nás jsou momenty prozření. V mém případě to v oblasti zvuku byl první poslech kvalitního sterea na zesilovači Tesla AZS 217 s reproduktory a gramofonem postavenými ze stavebnice ČS Hi-Fi klubu, po pár letech to byla první CD a za pár dalších let první setkání s prvními Hi-Fi „špunty“: miniaturními sluchátky, která uzavřením sluchového kanálu přinesla do poslechu na cestách novou kvalitu – dokonalá izolace, dokonalý přenos basů, středů i výšek, to vše při minimální hmotnosti a výtečné ergonomii. Ideální do letadla, fitka a pro tisíce dalších příležitostí (za předpokladu, že nepoužíváte příliš vysokou hlasitost, neboť právě špunty utěsňující sluchový kanál patří mezi potenciálně nebezpečné typy sluchátek).
Jsou ale tací, kteří špuntům nikdy nepřišli na chuť: nesnesou silikonové ucpávky v uchu nebo jim vadí příliš velké utěsnění zvukovodu. Těm nezbývá než se spokojit s klasickými sluchátky nebo kvalitními peckami. Nebo zkusit cosi mezi: sluchátka, která sice utěsňují zvukovod, ale místo silikonu používají pěnu, která se vytvaruje přesně podle tvaru vašeho zvukovodu. V Cresynu se rozhodli, že nabídnou všechny tři možnosti: pro ty, kdo preferují otevřený poslech, mají model C500E, pro ostatní pak C510, který je dodáván jak se třemi velikostmi silikonových ucpávek, tak s ucpávkami ze speciální tvarovací pěny.
C510E
Model C510 využívá stejně jako jeho sourozenec konstrukci se dvěma akustickými komorami pro lepší podání basů a reprodukci detailů. Zejména to první se konstruktérům podařilo možná až příliš dobře – basy jsou v uzavřeném typu reprodukce skutečně velmi silné a zvuku do jisté míry dominují. Záleží pochopitelně na vašem vkusu a na typu hudby, kterou posloucháte, zda se vám to bude líbit, nebo ne. My bychom ale přece jen upřednostnili lepší kontrolu a kultivovanost nízkých frekvencí tak, aby celkovému zvukovému dojmu nedominovaly. Detailů ve výškách je dostatek a solidní je i podání prostoru, nicméně střední frekvence jsou silnými basy poněkud potlačeny.
Ergonomie C510 je díky sadě dodávaných silikonových ucpávek i speciální ucpávce pěnové skvělá, v balení naleznete i malé pouzdro na bezpečné nošení. Celkově tedy špunty C510 doporučujeme zejména na poslech hudby, které výrazné basy sluší, a posluchačům, kteří je ocení.
C500E
Blízce příbuzné C500E jsou pochopitelně peckami, neboť neuzavírají zvukovod a nabízejí tak otevřený a dynamický přednes. To je sice problém v hlučném prostředí (například MHD), pokud je ale posloucháte v klidu, je jejich zvukový přednes výrazně vyrovnanější a muzikálnější (navzdory stejné konstrukci reproduktoru a dvěma akustickým komorám jako u modelu C510E). Basy již zvuku nedominují, naopak jsou podány vyrovnaně a v množství, které je adekvátní (rozhodně jich není málo). Mnohem lépe díky tomu hrají i středy a překvapivě i výšky znějí vyrovnaněji a muzikálněji, s dostatkem detailu a překvapivým množstvím prostoru. Nejedná se sice o audiofilská sluchátka, nicméně na „pecky“ hrají skutečně pěkně.
Otevřená konstrukce pecek může být vhodnější pro některé sporty, například jogging, kdy je dobré (či přesněji bezpečné) slyšet i zvuk okolí. Nicméně v takovém případě jsou ideální modely s hlavovým mostíkem, které lépe sedí. Cresyny v našich rozměrnějších uších seděly skvěle, na druhou stranu majitelé menších sluchových aparátů možná tak spokojeni nebudou.
Verdikt nás tak trochu samotné překvapil: navzdory očekávání nás mnohem více nadchl otevřený model C500E. Ale tak už to někdy bývá.

C500E
Repro: 14,3 mm
Impedance: 32 ohmů
Citlivost: 100 dB/MW
Frekv. odezva: 15 Hz–20 kHz
Kabel: 1,2 m
Váha: 5,8 g

C510E
Repro: 14,3 mm
Impedance: 32 ohmů
Citlivost: 101 dB/MW
Frekv. odezva: 15 Hz–20 kHz
Kabel: 1,2 m
Váha: 6,8 g

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku