Hlavní navigace

Čtvrtstoletí ikonického pozadí Windows XP

23. 3. 2021

Sdílet

 Autor: IDGNS
Jak to bylo s ikonickou Idylou Windows XP? Slavná scenérie byla vyfocena před pětadvaceti lety.

Microsoft přestal podporovat Windows XP v roce 2014 a v současnosti je systém nainstalován na méně než 1 % počítačů. Jeho výchozí pozadí, zelená kopcovitá krajina známá pod jménem Bliss - Idyla, však zůstane uživatelům v paměti vryta už navždy. Přitom, jet kolem dnes, asi byste oba výjevy jen stěží spojili. Letos ikonická fotografie slaví pětadvacet let. Pojďme se poohlédnout za její historií.

Autorem fotografie je jistý Charles „Chuck” O´Rear, zkušený fotograf magazínu National Geographic a milovník vína, za kterým často jezdíval do kalifornského Napa Valley. Dne, kdy zachytil slavnou scenérii, jen projížděl, na cestě za svou budoucí manželkou Daphne. Psal se rok 1996, leden, kdy v Kalifornii přichází období dešťů a kopce se na pár měsíců zazelenají, než je znovu sežehnou letní horka.O´Rear zastavil u krajnice.

V těch místech má Highway 12 v každém směru jen jeden jízdní pruh, úzký tak akorát, aby odstavené auto neblokovalo průjezd ostatním. Silnici tu od okolních pozemků odděluje jednoduché drátěné oplocení, přes které O´Rear pozoroval smaragdově zelený kopec, za ním hřeben a několik nadýchaných oblaků.

„Vystoupil jsem z auta, udělal pár fotek a jel dál. Zbytek je historie,” zavzpomínal před časem.

O čtyři roky později, v roce 2000, se Microsoft chystal představit Windows XP. Operační systém se stabilitou korporátních Windows 2000 a uživatelskými funkcemi Windows 98 a Windows ME. Tou dobou už byl O´Rear členem Corbisu, služby pro digitalizaci a licencování fotografií, vlastněné tehdy šéfem Microsoftu Billem Gatesem.

„Z kolika fotek tenkrát vybírali, netuším.” Vybrali však tu jeho a vypsali mu tučný šek. Na jakou částku ani později O´Rear neprozradil, prý ale byla velice slušná (některé zdroje spekulují o 100 tisících dolarů). S úspěchem Windows XP se z Idyly stala jedna z nejznámějších fotografií na světě.

skoleni

„Fotografové se stávají slavnými díky fotkám, které vytvořili. Já však tohle nevytvořil. Ta scéna tam prostě byla a já se jen rozhodl ji ve správný čas zdokumentovat. Vůbec by mě nenapadlo, co se z té fotky může stát.”

Stejně jako Microsoft ale v průběhu následujících upravoval Windows, také majitelé proslulého pozemku změnili místo k nepoznání a místo travnatých lánů se v kopcích kolem Highway 12 na cestě ze Sonoma County do Marin County skrz Napa Valley rozkládají vinice. Druhdy jasně zelenému panoramatu dnes dominuje spíš žlutohnědá. Pohlédnout na něj můžete například i skrz Google Mapy či Google Earth, které místo pod názvem Bliss Windows XP vedou coby turistickou atrakci.