Hlavní navigace

Čtyři důvody, proč by se měl iPad obávat nástupu tabletů s Androidem

iPad sice v současné době neohroženě vládne trhu s tablety, do budoucna mu však jeho dominanci mohou překazit některé z plánovaných tabletů s OS Android.
Filip Brůcha 7. 6. 2010

Sdílet

Do centra pozornosti se během konference Computex v minulém týdnu dostaly mimo jiné i tablety založené na operačním systému Android. Přestože Apple se svým iPadem v současnosti výrazně dominuje trhu s tímto typem přístrojů - od uvedení před dvěma měsíci se prodalo již více než 2 miliónů kusů, některé z tabletů Androidů by mohly jeho pozici vážně ohrozit.

V čem konkrétně však tkví výhody tabletů Android oproti přístroji iPad? Zde je seznam čtyř věcí, ve kterých budou mít Androidy navrch.

1. Skutečný multitasking

Jak iPad, tak i Android jsou tablety založené na mobilním operačním systému. Tablet však není smartphone. S většími rozměry a lepší funkcionalitou vzrůstají i požadavky na kvalitní multitasking a právě ten může Android OS, na rozdíl od limitovaného iPhone OS 4.0, skutečně nabídnout.

2. Méně omezení v obchodu s aplikacemi
Apple se může pochlubit více než 200 tisíci aplikací, takže o nedostatku nástrojů pro platformy iPhone či iPad nemůže být ani řeč. Obchod App Store je nicméně známý svým velmi přísným schvalovacím procesem, který mnoho vývojářů považuje za frustrující. Co však štve vývojáře ještě více je to, když Apple změní pravidla a dříve schválené aplikace ze svého obchodu odstraní. Vývojáři tak často vkládají do svých aplikací méně úsilí, protože nemají předem jisté, zda dojde k jejich schválení.

3. Podpora Flashe
Absence podpory multimediální technologie Flash od Adobe pro iPhone a iPad je v poslední době často diskutovaným tématem. Ačkoliv má Apple v některých svých argumentech pravdu, zcela ignorovat populární Flash se mu do budoucna nemusí vyplatit.

4. Hardwarová rozmanitost
Možnost výběru je velmi důležitá. Někomu se může líbit 9palcový tablet, někdo dá však přednost menšímu Dellu Streak. Stejně tak je důležitá i šířka a hmotnost tabletu či přítomnost USB portu. V tomto směru nám iPad na výběr skutečně moc nedává. U tabletů Android bude možné si tablet přizpůsobit svým potřebám.