Hlavní navigace

Čtyři velké obavy z Windows 8

V Srpnu se Microsoft nechal slyšet, že operační systém Windows 8 bude nejpokročilejším operačním systémem od dob Windows 95. Trochu se obáváme, že všechny ty velké změny nebudou jen směrem k lepšímu, alespoň na základě toho, co o chystané „8“ víme doposud.
Adam Kencki 14. 12. 2011

Sdílet

Vývojáři pro nás rozhodně chystají spoustu zajímavých inovací, včetně například dotykového ovládání, verze pro ARM procesory či integrace se SkyDrive.

Co se nám už tak moc nelíbí je plán Microsoftu převzít moc nad způsobem, jakým používáme své počítače a to díky systému nového „app store“. Softwarový gigant pracuje na velkých změnách, které mohou výrazně ovlivnit většinu běžných uživatelů a způsob, jakým používají své počítače. Týká se to především tlačítka „Start“, které je s námi již od dob Windows 95. Jak asi bude vypadat takový Windows 8 na tabletu připomínajícím iPad?

Protože je systém Windows 8 stále v poměrně raném stádiu vývoje, mohou se některé plány a nápady samozřejmě změnit, možná některé Microsoft vypustí úplně. Nicméně, vzhledem k tomu, co o systému doposud víme, se obáváme hlavně těchto čtyř.Microsoft jako benevolentní diktátor

Microsoft Windows Store bude jediným zdrojem pro nákup a stahování nových „Metro-style“ (ať už to znamená cokoli) aplikací, tuto informaci společnost nedávno potvrdila našemu zahraničnímu partnerskému časopisu PCWorld. Jedinou výjimkou budou společnosti, které budou chtít samy distribuovat své aplikace a vývojáři aplikací třetích stran, určených pouze k testování. Zdrojem Metro-style aplikací pro všechny domácí uživatele systému Windows 8 však bude pouze a jedině Microsoft Windows Store.

Pokud jste toho názoru, že se vlastně nejedná o velký problém, a že Apple vytvořil totéž prostředí pro své uživatele, nezapomeňte, že Windows 8 to nejsou jen tablety, ale také stolní počítače a notebooky. To znamená, že Microsoft plánuje přebrat kontrolu nad vašimi primárními počítači způsobem, se kterým jsme se doposud nesetkali. Microsfot se tímto pasuje to jakési role arbitra a bude mít moc rozhodovat o osudu Metro-style aplikací, tedy nad tím, zda se dostanou do Microsoft Windows Store, potažmo do vašich počítačů či nikoli.

Standardní aplikace naštěsté bude stále možné instalovat a získávat z tradičních zdrojů, nový systém by se měl tedy dotknout pouze Metro-style aplikací.

 

windows 8


App Killer

Pevně doufáme, že následující nápad Microsoft ze seznamu plánovaných inovací vyškrtne, nebo to alespoň zváží. Integrace „tlačítka smrti“ díky kterému by měla být společnost schopna na dálku odstranit či zakázat Metro-style aplikace z vašeho počítače. V podmínkách Microsoft Windows Store stojí: „Můžeme změnit nebo ukončit konkrétní aplikace či obsah nabízený na Windows Store a to kdykoli, z jakéhokoli důvodu.“ A pokud tak Microsoft učiní, měli byste být připraveni pravidelně zálohovat svá data. „Pokud dojde k odstranění či ukončení některé aplikace, může dojít k odstranění dat nebo nebudete moci získat svá data zpět. Nemáme žádnou povinnost vaše data vrátit zpět.“

Pravidla Windows Store však v současné době platí pouze pro beta verzi Windows 8, která má vyjít v únoru 2012. Microsoft se k pravidlům ohledně „tlačítka smrti“ ve finální verzi systému Windows 8 prozatím odmítl vyjádřit.

Pokud se Microsoft rozhodne ponechat si možnost odebírat Metro-style aplikace z vašich počítačů, jedná se o další krok směrem k většímu vlivu nad našimi počítači se systémem Windows 8. Apple a Google mají také možnost odstranit na dálku problémové aplikace, ale pouze z mobilních zařízení a ty se od stolních počítačů a laptopů stále liší - případě Apple to platí samozřejmě pouze v případě, že nepřihlásíte ke službě iCloud.

Navzdory rostoucí popularitě služeb poskytujících online úložišťě (Dropbox, Google Docs, SkyDrive) velké množství lidí stále spoléhá na své osobní počítače jako na jediný zdroj dat. Osobní počítače patří stále k nejpoužívanějším úložištím pro osobní fotografie, dokumenty a další soubory. Vzhledem k tak velkému významu osobních počítačů si myslíme, že by žádná společnost neměla mít možnost na dálku odstraňovat cokoli z obsahu těchto zařízení, bez předchozího souhlasu uživatele.Šok ze Startu

V developerské verzi Windows 8 bylo tradiční start menu se všemi svými odkazy k rpogramům, „Tomuto Počítači“ a ovládacím panelům nahrazeno startovací Metro UI obrazovkou. Kdykoli tedy kliknete na tlačítko Start ve svých nových Windows 8, dostanete se automaticky do interface Metro. Je otázkou zda změna chování jediného tlačítka, na které miliony uživatelů klikají už od roku 1995 zlepší či zhorší celkovový požitek z práce s novým operačním systémem.

Nová funkce tlačítka Start bude zřejmě největší změnou, na kterou si odvěci uživatelé „oken“ budou muset, samozřejmě po přechodu na Windows 8, zvyknout. Tedy pouze v případě, pokud Microsoft do systému nevloží možnost Metro UI vypnout docela. A pokud tuto variantu nepovolí Microsoft, pak se spolehněte, že aplikace třetích stran tuto možnost časem nabízet budou. Již v developerské verzi Windows 8 se několik takových aplikací objevilo.Zmatení tablety

Microsoft nám stále dluží vysvětlení nebo nějaké informace k otázce, zda vlastně plánuje zahrnout tradiční počítače do verze Windows 8 pro tablety s procesory ARM či nikoli. Některé současné odhady předpovídají oddělení desktopů od ARM zařízení tak, aby Windows 8 dokázala lépe konkurovat tabletům se systémy iOS a Android.

Zdali se Microsoft rozhodne oddělit verzi Windows 8 pro osobní počítače od mobilních zařízení je podstatným faktorem pro hodnocení nového systému jako takového. Má Microsoft v plán vytvořit systém který unifikuje celé spektrum zařízení a osobních počítačů nebo se vydá směrem, který zastává názor, že zařízení s dotykovými obrazovkami jsou odlišnými platformami a jako takové vyžadují odlišný interface? Veřejná beta verze Windows 8 bude k dispozici koncem února 2012. Máte li chuť osahat si nová „okna“ již nyní, developerská verze je k dispozici zde.