Hlavní navigace

Čtyřjádrové Opterony jsou znovu na trhu

Tuto středu začala společnost AMD dodávat ve velkém objemu na trh čtyřjádrové Opterony s kódovým označením Barcelona, jejichž dodávky byly od konce minulého roku silně omezeny z důvodu chyby v revizi B2. Jaké mají na dnešním trhu opravené modely Barcelony šance, obzvlášť proti tvrdé konkurenci 45nm Penrynů od Intelu?
Martin Noska 11. 4. 2008

Sdílet


Tuto středu začala společnost AMD dodávat ve velkém objemu na trh čtyřjádrové Opterony s kódovým označením Barcelona, jejichž dodávky byly od konce minulého roku silně omezeny z důvodu chyby v revizi B2.

Zatímco však AMD opravovalo chybu v Barceloně, Intel využil příležitosti a vydal celou řadu nových čtyřjader, díky kterým posílil své už beztak dominantní postavení na trhu. Analytici proto AMD za dlouhou prodlevu, způsobenou opravou chyby, vůbec nechválí. Dan Olds z Gabriel Consulting říká, že už trochu ztratil svoji víru v AMD i když ze začátku Opteronům opravdu fandil. Kdyby AMD zvládlo dodat opravené procesory včas a mělo v rukávu vyšší výkon, mělo by úspěch zaručený, ale nyní musí útočit na Intel z pozice pomalejších, i když také levnějších řešení, což není zrovna ideální, komentuje situaci Olds.

Produktový manažer Opteronů, Kishna Weaver říká, že kdyby tento procesor byl na trhu v dostatečném množství již loňský rok, věří, že by si jej lidé určitě zamilovali. Nyní je pozice těžší a zákazníci budou pečlivě sledovat výkon, spotřebu a cenu, ovšem Weaver je přesvědčený, že i přes zpoždění má v této oblasti Barcelona stále co nabídnout. AMD proto plánuje co nejdříve vydat benchmarky pro tyto nové verze svých procesorů (v nichž bude Barcelona bezpochyby bodovat – poznámka redakce), ale uvidíme, jak dopadne, až se objeví i výsledky testů od nezávislých testerů.

AMD také uvedlo, že nová revize Barcelony již pracuje například v serverech ProLiant DL585 G5 a BL685c G5 od společnosti Hewlett-Packard a další výrobci by měli uvést své produkty s Barcelonou během tohoto čtvrtletí.
Nenechte si ujít:
AMD konečně opravilo chybu v Barceloně

Gartner varuje před poklesem v polovodičovém průmyslu

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory!

Intel odhalil detaily o čipech Dunnington a Tukwilla a architektuře Nehalem

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Intel uvádí šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Tento týden také společnost AMD vydala tento týden varování, že výsledky prodeje jejích produktů za první čtvrtletí letošního roku budou horší, než byly plánované odhady. V reakci na to se rozhodla propustit 10 % svých zaměstnanců, jak jsme informovali v článku AMD je opět ve ztrátě, masově propouští zaměstnance.