Hlavní navigace

Cumulus Networks levnou alternativou přepínačů Cisco

20. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © gluke - Fotolia.com
Startup bývalých zaměstnanců Cisco a EMC nabídne softwarové řešení běžící na komoditním hardwaru, které přinese 10gigabitové přepínače za cenu gigabitových.

Po třech letech, během kterých nebylo o tajnůstkářském startupu Cumulus Networks prakticky slyšet, byly konečně oznámeny konkrétní produkty. Společnost založená bývalými zaměstnanci firem Cisco a EMC (kde se specializovali na produkty VMware) se bude orientovat na čistě softwarová řešení postavená na linuxové distribuci Debian, která budou pod jménem Cumulus Linux běžet na běžném komoditním síťovém hardwaru.

Nepůjde tedy o proprietární a drahý hardware, jaký je jádrem nabídky například síťového giganta Cisco, ale přepínače postavené na běžně dostupných čipech od ODM (originál design manufacturer), jako je Quanta nebo Accton.

Pro vytvoření přepínače Cumulus bude stačit zakoupit softwarovou licenci a pustit Cumulus Linux na přepínači, který lze koupit od dosavadního dodavatele svého hardwaru (na webu má Cumulus seznam ověřených kompatibilních modelů). Je to zásadní změna od dosavadního přístupu, kdy většina síťového hardware pochází z nějakého roky nezměněného referenčního modelu a jen mírně modifikovaného firmwaru.

Pokud Cumulus naplní své sliby, měli bychom se dočkat zásadního cenového převratu na trhu. Pro řadu společnosti by se měla cenově zpřístupnit 10gigabitová verze Ethernetu, cena 10G přepínače by byla srovnatelná s dnešním gigabitovým. V současnosti Cumulus podporuje řadu 48portových 10G přepínačů a tvrdí, že výsledná cena za software i hardware by se měla pohybovat okolo 7 400 dolarů. To skutečně odpovídá ceně mnoha 48portových 1G přepínačů (jde samozřejmě o modely se správou a 10G uplinkem, nikoli o nejlevnější gigabitové modely).

Podle startupu její přepínače již fungují v ostrém provozu v řadě míst po šest měsíců, mezi instalacemi jsou i rozsáhlé sítě s více než 5 000 počítači (pouze IPv4). Cumulus Linux je značně modifikovaná distribuce Debian; systém byl rozšířen o možnosti ovládat pohyb síťových paketů, ovšem nikoli softwarovou cestou, ale pomocí funkcí dedikovaného přepínacího hardwaru. Nejde tedy o formu softwarově definovaných sítí (SDN).

To vše znamená, že k zákazníkům míří výrazně levnější přepínače odpovídající současné high-endové generaci, jejichž systém je plně skriptovatelný a konfigurovatelný – tak, jak jsme ve světě Linuxu zvyklí. Současně by Cumulus Linux mohl značně urychlit nasazování 10gigabitového síťového hardwaru, které i ve větších datacentrech zaostává.