Hlavní navigace

Curiosity: NASA připravuje test robotické paže

9. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © NASA
Měsíc od svého přistání na Marsu ujelo vesmírné vozítko vzdálenost o délce fotbalového hřiště.

„Na Marsu jsme už asi měsíc a nepřestává nás překvapovat, jak dobře Curiosity reaguje na naše pokyny,“ řekl Mike Watkins, jeden z řídících manažerů mise. „Teď, když se Curiosity přemístilo, jsme se dostali do fáze, kdy bychom chtěli udělat podrobnější kontrolu robotické paže a nástrojů na ní umístěných.“

Během tiskové konference se NASA také pochlubila fotografiemi stop, které po sobě Curiosity zanechalo při své 110 metrů dlouhé cestě. V současné době se vozítko nachází asi 80 metrů od místa přistání.

Další cesta Curiosity povede do oblasti Glenelg, kterou vědci považují za velmi zajímavou, protože jde o průsečík tří různých typů terénu. Než tam však vozítko zamíří, zůstane po dobu jednoho týdne na současné pozici. Vědci tak budou mít na test robotické paže dostatek času. Cestou do Glenelgu pak chtějí vědci ještě provést další analýzy zajímavých hornin, zároveň však vyloučili, že by při tom použili robotickou paži.

Robotická paže se skládá z pěti robotických kloubů. Vědci jí začnou v sobotu pohybovat do různých poloh, aby se ujistili, že během přepravy vesmírné sondy na Mars ani během přistání nedošlo k jejímu poškození. Na paži je navíc umístěna jedna z mnoha kamer, takže se vědci pokusí také o pořízení dalších fotografií. Vedle kamery dojde k otestování i dalších nástrojů umístěných na paži - vrtáku či odstraňovače prachu.

Curiosity v tomto týdnu také odebralo první vzorky atmosféry na Marsu. Vozítko pak pomocí vlastních přístrojů otestovalo koncentrace různých plynů. Výsledky by měly být k dispozici během příštího týdne.

Autor článku