Hlavní navigace

CyberLink PhotoDirector 12: Vydařená alternativa k fotoeditorům od Adobe

16. 2. 2021

Sdílet

 Autor: PCWorld.cz
Fotoeditační programy jsou asi tak jediné, které svůj vývoj nijak nepřibrzdily a kde konkurence nelení. Zajímavou alternativou pro známější softwary tohoto typu patří i PhotoDirector firmy tajwanské CyberLink.

Program byl původně vyvinut jako alternativa pro program Lightroom od společnosti Adobe, ale v dnešní podobě připomíná spíše Photoshop Elements. Zatímco řada fotoeditačních programů od Adobe jde spíše cestou zjednodušování, PhotoDirector se vydal cestou právě opačnou a přidává nástroje a filtry.

Poslední verze přidala lepší práci s barvami, zlepšenou práci s textem a deblurring. Mezi další novinky patří zcela pozměněná práce s vrstvami, možnost nahrazení barev, takže si můžeme změnit třeba barvu trička strýce Mirka z červené na zelenou nebo velké množství filtrů, které se sem dostaly z videa.

Všechno si můžeme vyzkoušet, za měsíční plnohodnotnou demoverzi zaplatíme pouze přiznáním své emailové adresy.

Plnou nebo jednodušší verzi?

Uživatelské rozhraní se oproti minulé verzi téměř nezměnilo. Stejně jako je tomu u většiny poloprofesionálních fotoeditačních programů, i tento pracuje s řadou modulů, které rozhodují o tom, co právě můžeme s fotografií dělat. Že přitom dochází k častnému a zbytečnému duplikovaní jednotlivých funkcí a nástrojů, nemusím dodávat.

Při otevření nám program nabídne možnost otevřít buď plný program nebo jeho jednodušší verzi Express. Pro někoho možná zbytečný opruz a krok navíc, naštěstí lze nastavit otevírání pouze plné verze. Naopak to bohužel nefunguje.
PhotoDirector nabízí veškeré potřebné nástroje na organizaci a archivaci fotografií.

Přibyla i archivace a vyhledávání pomocí tváří, nicméně geotagging zde stále chybí. Importovat a konvertovat můžeme libovolné formáty, chválihodná je především rychlost importu. Co se fotoeditačních nástrojů týká, najdeme zde vše, co budeme potřebovat.

Některé z nich jsou unikátní, např. Multiple Exposure Effect, který automaticky zvládne to, na co bychom ve Photoshopu potřebovali pracovat s maskou a vrstvami.

Cloud24

Pro ty, kteří nejsou spokojeni se vzhledem fotografované osoby, jsou tu i některé zkrášlující nástroje, včetně možnosti odstraňovat vrásky nebo vybělit bělmo očí. Nedostatkem je nevalná oprava chromatických aberací, což se od minulé verze nijak nezlepšilo. Ani korekce vad optiky není dostatečně robustní.

V každém případě se jedná o plnohodnotnou a cenově příznivou alternativu známějším fotoeditačním programům. Nová verze se opět dočkala řady vylepšení a nových funkcí.


  • Pro: Vydařená alternativa fotoeditačním programům Adobe
  • Proti: Chabá oprava chromatických aberací
  • Celkem: 80 procent

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.