Hlavní navigace

Společně na internetu věcí pracují firmy CZ.NIC a Jablotron

16. 6. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © Nabil BIYAHMADINE
Cílem jsou bezpečné domácnosti ovládané na dálku prostřednictvím routeru Turris a produktů a služeb od Jablotronu.

Společný projekt CZ.NIC a Jablotronu zahrnuje výrobu produktů a s ní spojenou realizaci služeb pro internet věcí v domácnostech. Základem společné aktivity obou společností bude router Turris vyvíjený od minulého roku na půdě CZ.NIC.

V představách obou firem bude bezpečnostní systém oddělen od ovládání domácnosti. Všechny služby a funkce poběží na Turrisu druhé generace vyvíjeném organizací CZ.NIC a budou využívat čidla, měřiče, ovladače, související cloudové aplikace a monitoring od Jablotronu.

Nový Turris Lite bude podle předsedy CZ.NIC Ondřeje Filipa stát mezi stem až dvěma sty dolarů, bude ale napěchovaný konektory a sloty umožňujícími propojení s nejrůznějšími zařízeními. Vyšší ceně odpovídá i konfigurace se čtyřikrát rychlejším procesorem, 16x větší RAM a 16x větším flashovým úložištěm v porovnání s běžnými routery.

Turris není jen router – je schopen sbírat a analyzovat data z internetového provozu, identifikovat podezřelé datové toky a využívat údaje pro správné nastavení bezpečnostních funkcí. Otevřená architektura provozovaná pod linuxovým operačním systémem může zpracovávat i data ze zařízení pro chytrou domácnost a zpětně je řídit.

Turris Lite se bude kompletovat v České republice pravděpodobně přímo v Jablotronu, který by měl být schopen dojednat množstevní slevy z ceny jednotlivých komponent. Výroba by měla začít na přelomu letošního a příštího roku a zájemci o nový model se mohou přihlásit už nyní.

Projekt Turris vznikl v roce 2013 a jeho cílem je pomocí stejnojmenného routeru pomáhat uživatelům s ochranou domácí sítě. V současnosti je do projektu zapojeno přes 1 000 uživatelů internetu z České republiky i ze zahraničí. V následujících měsících rozšíří tuto skupinu uživatelů další tisíc zájemců o účast v projektu, kteří budou moci využívat Turris Lite.

Cloud23

Obě organizace plánují vybrat ze současných uživatelů sto nejaktivnějších, s jejichž pomocí budou testovat nové nápady uživatelské komunity a ty nejslibnější využít v nové verzi routeru i v produktech Jablotronu.