Hlavní navigace

CZ.NIC má výzkumné centrum pro bezpečnost a stabilitu Internetu

Cílem projektu Laboratoře CZ.NIC je hledat možné problémy spojené s bezpečností a stabilitou internetu, navrhovat jejich řešení, vyvíjet vlastní nástroje na rozvoj internetové infrastruktury a spolupracovat na mezinárodní úrovni s dalšími organizacemi odpovědnými za provoz a správu základních internetových systémů.
27. 8. 2009

Sdílet

Zaměstnanci Laboratoří CZ.NIC se budou věnovat především vývoji a výzkumu, který je zaměřený na systém doménových jmen (DNS) a bezpečnostní technologii DNSSEC. Vedle těchto technologií bude pozornost věnována také implementaci síťového protokolu IPv6, dále základním směrovacím protokolům, jež řídí toky v síti internet, a technologiím na ochranu proti nevyžádané poště.

Hlavní projekty, na nichž v současnosti pracujeme, souvisí s bezpečnostní technologií DNSSEC. Jedná se především o zrychlení postupů souvisejících s podepisování DNS záznamů. Dále vyvíjíme nástroj pro kontrolu kompatibility domácích sítí s technologií DNSSEC,“ uvedl Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC. „Tyto projekty mají pomoci především uživatelům DNSSEC a umožnit jim snadnější kontrolu, správu a použití podepsaných domén.

skoleni31_1

Aktivity Laboratoří CZ.NIC se opírají i o mezinárodní spolupráci, například s organizacemi IETF (Internet Engineering Task Force), IANA (Internet Assigned Numbers Authority) či DNS OARC (DNS Operations, Analysis, and Research Center).

V Laboratořích CZ.NIC pracuje v tuto chvíli pět lidí. Vedoucím nového oddělení je Ondřej Surý, který dosud zastával pozici Technického ředitele sdružení CZ.NIC. Na jeho místo se přesouvá Jaromír Talíř, dosavadní vedoucí vývojového týmu,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.