Hlavní navigace

Další dvě družice Galileo jsou ve vesmíru

16. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © S. Corvaja - ESA
V rámci projektu Galileo, jenž má být evropskou konkurencí technologie GPS, byly do vesmíru vypuštěny dva nové satelity.

Galileo v sobě kombinuje nejpřesnější atomové hodiny (zpozdí se o jednu sekundu za tři miliony let) s vysílačem, jenž je schopný přenášet data po celém světě. Podle mluvčího projektu v pátek z nově vybudovaného evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně vynesla ruská nosná raketa Sojuz VS03 do vesmíru dva satelity s názvy David a Sif1, které se připojí ke dvojici stávajících navigačních družic, jež obíhají Zemi od minulého roku. Nové mini seskupení satelitů nyní bude testováno a do konce roku 2014 jich na orbitě přibude dalších čtrnáct.

Satelity se dostaly do výšky 23 000 km za 3 a 3/4 hodiny od vzletu a v současné době jsou ze země ovládány ze společného německého a italského vesmírného centra s názvem SpaceOpal. Po kontrole jejich fungování budou satelity předány řídícím střediskům Galileo v německém Oberpfaffenhofenu a italském Fucinu. „Po vypuštění těchto dvou družic bude testovací fáze dokončena,“ řekl ředitel programu Galileo Didier Faivre.

Video ze startu (francouzsky, anglicky):

Loading...

 

Dva satelity, které byly nyní vypuštěny, mají sloužit k hledání a zachraňování lidí v rámci mezinárodního systému Sopas-Sarsat, který umí detekovat a určit polohu nouzových majáků v letadlech či lodích. Galileo má za cíl poskytovat vysoce přesnou globální vyhledávací službu, která bude lepší než GPS a již budou ovládat civilisté. GPS kontroluje americká vláda, konkurenční GLONASS ruská vláda a podobnou službu s názvem Beidou pro změnu čínská vláda. Galileo by mělo být s GPS plně kompatibilní.

Evropská obdoba GPS by pro svůj ostrý provoz měla být certifikována v roce 2015. Galileo je společným projektem Evropské komise a Evropské vesmírné agentury. Jde o největší vesmírný evropský projekt vůbec. Po uvedení do ostrého provozu se Galileo bude skládat ze třiceti družic včetně první zkušební čtveřice a družic, které budou čekat jako pohotovostní záloha na oběžné dráze. K pokrytí plného provozu jich stačí 18.