Hlavní navigace

Další novinky v Office 2011 poodhaleny

22. 8. 2010

Sdílet

Společnost Microsoft zveřejnila druhé video, které se věnuje Office 2011 a jež je k dispozici na Mac Mojo blogu této firmy. To video prozrazuje největší novinky blížící se nové verze tohoto kancelářského balíčku aplikací pro Mac OS.

Před pár týdny zveřejnil Microsoft první video, které oznamovalo, že se na počítače od Apple vrátí Outlook, dále dojde k rozšíření galerie šablon pro všechny aplikace a přibude i rozhraní Ribbon.

Zmiňované druhé video (k vidění zde: http://blog.officeformac.com/office-for-mac-2011-behind-the-scenes-sparklines-pivottables-photo-editing/) ukazuje další tři nové vlastnosti: rozšířenou kompatibilitu s Office pro Windows, pár nových prvků do Exelu a nové fotoeditační nástroje.

Kompatibilita bude jedním z největších témat při propagaci Office 2011, zvláště mezi Mac a Windows verzemi balíčku, která je v několika různých formách.

Zaprvé jde o kompatibilitu výstupu. Kurt Schmucker, přední představitel oddělení Mac Business ve firmě Microsoft, říká, že zkouška je jednoduchá: Vytiskněte stejný dokument v programech Mac Office a Windows Office. Poté položte jeden papír přes druhý a prosviťte světlem. "Pokud vidíme nějaké rozdíly, víme, že máme problém, který musíme opravit."

A zadruhé jde o kompatibilitu funkcí. Společnost Microsoft tvrdí, že chce, aby si uživatelé Maců, kteří dříve využívali Windows verzi, nemohli říct, "Hej, proč tady není tohle?" To znamená návrat Outlooku, znovu zavedení Visual Basicu a některé další malé přídavky do balíčku pro Mac OS.

Dva z těchto přídavků se objeví v Excelu, jedním z nich je úplně nová funkce, druhým je výrazné vylepšení již existující funkce.

Úplnou novinkou je pak funkce, kterou Microsoft pojmenoval sparklines. Jde v podstatě o malé grafy, které se vejdou do jedné buňky. Mohou být vloženy například vedle sloupce čísel a tak je rychle a vizuálně shrnout.

Excel také dostane vylepšenou verzi podmíněného formátování. Ačkoliv Mac OS verze toto formátování měla již dříve (mohli jste definovat styl buněk podle jejich obsahu), nyní je tato implementace kompatibilní s verzí pro Windows. A také nyní dostává Mac verze některé nové formátovací nástroje, včetně Top 10, Bottom 10 % a další, jež jsou převzaté z Windows verze.

A nakonec nové video ještě prozrazuje skutečnost, že v každém jednotlivém programu jsou implementovány fotoeditační nástroje. Samozřejmě nejsou tak vyspělé jako ve speciálních foto editorech, ale na základní úpravy mají bohatě stačit. Můžete pomocí nich upravovat kontrast a jas, používat speciální efekty a ořezávat obrázek.

Microsoft má v plánu vydat Office 2011 do konce října letošního roku.