Hlavní navigace

Další testovací verze prohlížeče Firefox 3.0 vypuštěna!

Společnost Mozilla, která v poslední době usilovně pracuje na dokončení svého prohlížeče Firefox verze 3.0, vydala tento týden další testovací verzi, tentokrát s označením beta 4. Množství změn v ní je opravdu úctyhodné a oproti verzi beta 3 se jedná o výrazný krok kupředu.
Martin Noska 12. 3. 2008

Sdílet


Společnost Mozilla, která v poslední době usilovně pracuje na dokončení svého prohlížeče Firefox verze 3.0, vydala tento týden další testovací verzi, tentokrát s označením beta 4. Množství změn v ní je opravdu úctyhodné a oproti verzi beta 3 se jedná o výrazný krok kupředu.

Původně měla být verze beta 4 poslední před vydáním finální verze Firefoxu 3.0, ale podle slov tvůrců bude potřeba doladit ještě několik věcí a bude nutné proto vydat ještě pátou a snad již poslední betaverzi. Nyní je na týden zmražen další vývoj kódu Firefoxu, aby se získalo dostatečné množství podnětů a reakcí uživatelů, a vývojáři je následně mohli do kódu zapracovat.

Firefox 3.0 beta 4 byl vydán v pondělí a podle vyjádření Mozilly obsahuje více než 900 zlepšení oproti verzi beta 3, která byla vypuštěna v polovině února. Řada změn je viditelná na první pohled a týkají se jak vzhledu, tak i funkcí prohlížeče. Čtvrtá betaverze je k dispozici pro systémy MS Windows, Mac OS X a Linux ve 36 jazycích včetně češtiny a slovenštiny. Je možné ji stáhnout například zde: http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html

Nová betaverze Firefoxu by také díky změnám v JacaScript enginu měla být podle slov Mozilly značně rychlejší a opět se pracovalo i na úspoře paměti, což je oblast, v níž by měl Firefox 3.0 přinést značné zlepšení oproti verzi 2.0. Detaily o této skutečnosti jsme přinesli zde.

Mozilla stále neupřesnila datum vydání finální verze Firefoxu 3.0, ale je nepravděpodobné, že by to mohlo být do začátku dubna, takže optimistické odhady o jeho možném dokončení již v první čtvrtině tohoto roku se ukázaly jako mylné. V každém případě uživatelé Firefoxu již nyní hojně používají předfinální verze a podle výzkumu společnosti Net Applications se v únoru podíl Firefoxu 3.0 mezi používanými prohlížeči oproti lednu zdvojnásobil!

Mezi hlavní vylepšení Firefoxu 3.0 beta 4 patří přepracovaný navigační panel s novým designem a upraveným vzhledem tlačítek, dále adaptivní učení při zadávání klíčových slov u adres v liště navigace, vylepšený je i správce stahování a také je rozšířená funkce lupy, umožňující zoom textového obsahu stránky.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 versus Internet Explorer 8.0 – jak pokračuje jejich vývoj?

Firefox 3.0 dramaticky snižuje nároky na paměť

Firefox má téměř 30% podíl na evropském trhu

Internet Explorer 8 Beta 1 je údajně těsně před vydáním

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (1. část)

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (2. část)

Google a Firefox bojují proti phishingu

V uplynulých dnech vydal i Microsoft první betaverzi konkurenčního Internet Exploreru 8.0 a pokud vás zajímá, co vše v ní lze najít nového, přečtěte si, k jakým závěrům došel spolupracovník amerického Computerworldu při jeho testu. Článek je k dispozici zde.