Hlavní navigace

DarwinBot umožní hrát si s mazlíčkem na dálku

12. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © julien tromeur - Fotolia.com
Pokud má někdo domácí zvíře a pracuje od rána do večera, může trpět výčitkami svědomí, že svého mazlíčka zanedbává. Možná by mu časem mohl pomoc DarwinBot.

DarwinBotMilovníci domácích zvířat nejvíc trpí při odchodu do práce. Představa, že musí svého mazlíčka nechat doma samotného, v nich budí soucit. U některých i obavy z toho, co všechno doma pejsek nebo jiný přítula zničí. Kočky můžou mít volný pohyb mezi domovem a okolím nebo prostě celý den prospat. Jsou to ostatně noční šelmy. Psi, jako zvířata žijící ve smečce, ale bývají často smutní a projevují svou náladu i dost hlasitě, což může vadit sousedům. Právě pro ně je určen DarwinBot především.

Jedná se o experiment Jordana Correy, vývojáře-testera z robotické skupiny Microsoftu. Vymýšlel nějaký způsob otestování vývojářského nástroje Microsoft Robotics Developer Studio 4 a rozhodl se, že k pokusům využije svého psa jménem Darwin, kterému se doma často stýskalo, když jeho páníčci odešli do práce. Tento robot Correovi umožňuje vzdálenou interakci s Darwin prostřednictvím internetu.

Malý robot je vybaven reproduktorem a displejem a dokáže se spojit s Correou pomocí Skypu. Díky tomu může Darwin svého páníčka vidět i slyšet. Je také vybaven odpalovačem balónků a manipulátorem, který umí vzít míček od psa a zase mu ho hodit. DarwinBot je schopen pohybu po bytě pomocí ovladače z Xboxu. Díky tomu může Correa kontrolovat, jestli jeho Darwin nevyvádí nějakou nekalost.

Toto všechno umožňuje harwarové platforma nazvaná Parallax EDDIE. Odpalovač je vyroben z dětské hračky. Robot je vybaven natáčecí kamerou, díky které se majitel může rozhlížet po bytě. Kamera z Kinectu v horní části robota pomáhá majiteli vyhýbat se překážkám při pohybu po bytě.

DarwinBot je vynikající vynález, pokud chcete, aby se váš pejsek doma nenudil, když ho necháte samotného. Protože s ním jste ale ve spojení celý den, může vás to vyrušovat od práce. Další krok by mohl být vývoj specializované umělé inteligence, která by si se psem dokázala poradit sama.

cyber23

Rozhovor s Correou a ukázka Darwina s robotem v akci (anglicky):

Byl pro vás článek přínosný?