Hlavní navigace

Data ze SAPu míří přímo do Lotus Notes

28. 1. 2008

Sdílet

Úzce spojit svět systému Lotus Notes a obchodních aplikací SAP Business Suite hodlají firmy IBM a SAP pomocí nově vznikající aplikace, která je součástí nově ohlášeného projektu Atlantic.

Úzce spojit svět systému Lotus Notes a obchodních aplikací SAP Business Suite hodlají firmy IBM a SAP pomocí nově vznikající aplikace, která je součástí nově ohlášeného projektu Atlantic. Výsledkem bude to, že uživatelé si budou moci prohlížet data uložená v aplikacích SAPu přímo v prostředí systému Lotus Notes 8. Dosud přitom firmy musely pro tento integrační úkon nasazovat speciální nástroje, jako třeba Notes Access for SAP.
Na trhu by se měly první produkty Atlantic objevit koncem letošního roku, přičemž první verze bude podle zástupců obou firem podporovat integraci workflow, reportingu a analýz SAPu.
IBM rovněž představila inovované verze Lotus Notes a Domino, které by se měly na trhu objevit už tento měsíc. Novinky budou mimo jiné zahrnovat komponentu My Widgets, díky níž budou mít uživatelé přístup k různým widgetům prostřednictvím technologie Live Text – ta dokáže analyzovat text (třeba v e-mailu) a na základě toho přepojovat uživatele na ten widget, který obsahuje nejrelevantnější data. Notes a Domino 8.0.1 nově obsahují i komponentu Traveler, pomocí které je možné odeslat e-maily včetně příloh na zařízení s Windows Mobile.
Verze Lotus Notes 8,5, jež se má na trhu objevit v polovině tohoto roku, bude zřejmě podporovat i operační systém Ubuntu Linux 7.0. Plánovaný produkt Lotus Domino Designer 8.5 zase bude podle IBM nativně podporovat Ajax (Asynchronous JavaScript and XML) a také technologie RSS či Atom. Pro lepší zabezpečení systému Lotus Notes IBM představilo i dedikované zařízení Lotus Protector for Mail Security.
Podle odborníku překvapením je i to, že nejméně čtyři programy IBM už v tichosti podporují formát Open Office XML, za nímž stojí Microsoft a jemuž je IBM velkým oponentem (prosazuje spíše formát ODF). Mezi software, který Open XML podporuje, patří Lotus Quickr, Websphere Portal for z/OS mainframes, dále DB2 Content Manager v8.4 a konečně DB2 9 pureXML. Podpora je však prozatím omezena vesměs pouze na čtení.