Hlavní navigace

Databázový MS SQL Server – spolehlivá platforma pro vaše data a jejich zpracování

1. 4. 2011

Sdílet

V průběhu let, kdy databázovým aplikacím vévodily „velké“ databáze, se společnosti Microsoft podařilo vychovat svůj databázový stroj do podoby silného a sebevědomého produktu, který se řadí do absolutní databázové špičky.

Řada analytických společností uvádí (např. společnost Gartner), že se databáze od předních dodavatelů od sebe technologicky příliš neliší – Microsoft, Oracle i IBM nabízejí prostřednictvím vlastní databázové platformy víceméně všichni stejné funkcionality, rozdíl je pouze v jejich pojmenování, ve využitých technologiích a následně pak v takzvaných nadstandardech typu příznivé licencování, možnosti analytického zpracování dat, nejrůznější certifikace, apod.

„Except RAC, the big three database vendors – IBM, Microsoft, and Oracle – are about equal.“
Donald Feinberg – Gartner Analyst, E-week, January 9, 2009

Microsoft je se svým SQL Serverem v oblasti zabezpečení dokonce hodnocen nejvýše v rámci konkurence. Je to hlavně tím, že bezpečnost je nativní součástí licence databázového serveru, na rozdíl od ostatních hráčů, kde je nutné si za bezpečnostní aktualizace platit příslušnou podporu, případně dokupovat moduly, které databázi zabezpečí. Navíc do hry vstupuje lidský faktor – podle magazínu Computerworld až dvě třetiny správců konkurenčních databází  neinstalují opravy zabezpečení právě z důvodu složitosti jejich instalace a možných rizik.

SQL Server spolu se sadou Microsoft Visual Studio poskytuje integrované vývojářské nástroje umožňující vývojářům pracovat v jediném prostředí pro klientské aplikace i aplikace na střední a datové vrstvě. SQL Server 2008 se posunul dále díky novým vývojářským funkcím. Organizace IDC dokonce prohlásila, že Microsoft je nejlepší aplikační technologická platforma.

SQL Server 2008 obsahuje také sadu pokročilých nástrojů pro správu, jako jsou Management Studio, Performance Studio, správa založená na zásadách a PowerShell. S výjimkou prostředí SQL Server PowerShell jsou tyto nástroje přístupné prostřednictvím standardizovaných známých rozhraní.

Microsoft je zároveň také jediným z velké trojky, kdo může svou platformu nazývat nejen databázovou, nýbrž analytickou, a to nejen z důvodu poskytování nástrojů pro BI v rámci licence, ale i s ohledem na silnou integraci s nejrozšířenější BI aplikací – Microsoft Excel, či díky vlastní specifické strategii demokratizace BI řešení. V současné době nemají ostatní poskytovatelé databází relevantní odpověď na řešení reportingových systémů, ad hoc datových analýz, nebo dataminingu při dodržení rozumného poměru cena/výkon. Vše potvrzuje fakt, že organizace IDC označuje Microsoft jako nejrychleji rostoucího výrobce nástrojů pro BI.

SQL Server nejenže dosahuje nižších licenčních nákladů ve srovnání s konkurenty, ale jeho vyšší zabezpečení, spolehlivost a produktivita nabízí současně vyšší návratnost investice. SQL Server 2008 navíc obsahuje funkce, které by například pro Oracle bylo nutné dodatečně zakoupit za mnohem vyšší cenu nad rámec základní licence. I to je důvod, proč Microsoft standardně vítězí v benchmarcích organizace TPC (Transaction Processing Performance Council) právě v poměru cena/výkon. Svou váhu má samozřejmě i to, že v době rozmachu multicore technologií (ať už od společnosti Intel nebo AMD) licencuje Microsoft narozdíl od největších konkurentů stále na fyzický socket bez ohledu na počet jader.

Navíc Microsoft přichází i s řešením databáze pro cloud – SQL Azure, které plně vyhovuje nárokům na vysoce bezpečné a dostupné úložiště dat s minimálními náklady na provoz.

Pro řešení na platformě Microsoft SQL Server se rozhodla celá řada společností, které svá řešení zaregistrovaly a otestovaly na portálu Microsoft Platform Ready. Díky tomu mohly využít dostupných technických, testovacích i marketingových zdrojů. V současnosti se jedná například o tyto společnosti a jejich řešení kompatibilní s nejnovější verzí Microsoft SQL Server 2008 R2:

Přehled společností a jejich aplikací dosavadně registrovaných na Microsoft Platform Ready a kompatibilních s Microsoft SQL Server 2008 R2:

A && L soft, s.r.o.    eCobra
ALC, spol. s r.o.    ALVAO Asset Management
AVE Soft, s.r.o.    Evolio - Advokátní kancelář
Bussiness Partners for You, s.r.o.   BP4U Eshop
CÍGLER SOFTWARE, a.s.    Money S5
Compas automatizace, spol. s r.o. COMES
Creditinfo Solutions, s.r.o.    Creditbureau Solution a Decision Maker
Dalibor Horník    Shop do Pohody
ecommerce.cz, a. s.    eBet System
EUROPEAN BUSINESS ENTERPRISE PMS - Project Managment System
GETMORE, s.r.o.    Getmore HRM a Getmore System (GMS)
GIST    GIST Controlling
J.K.R., spol. s r.o.    BYZNYS
Kentico software, s.r.o.    Kentico CMS for ASP.NET
Koncept Hradec Králové, s.r.o.   Makléř (PMNET)
KVADOS, a.s.    VENTUS
NESS Czech s.r.o.    NESS ProjectEye
Nowire, s.r.o.    Monitoring System
OpenOne, a.s.    OneSolution - OnePlace
Slim,s.r.o.    SlimOffice
Sprinx Systems, a.s.    SprinxCRM
STAPRO, s. r. o.    StaproAKORD a StaproFONS
TESCO SW, a.s.    FaMa+ RE
The KITE, s.r.o.    TKHS
webProgress    Správce

...a celá řada dalších společností a jejich aplikací.