Hlavní navigace

Datová analýza Wolfram pro výrobce zařízení

8. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Wolfram Research
Na letošní výstavě CES společnost Wolfram předvádí svůj middleware pro numerickou analýzu vhodnou především pro tzv. internet věcí.

Wolfram Reasearch již léta sází na své velké zkušenosti s matematickou analýzou a vizualizací, je známý především svým numerickým analytickým nástrojem Mathematica. Nyní opět rozšiřuje svou sadu nástrojů, které mohou výrobci přenosných zařízení využít pro bohatší nabídku interaktivnějších vizualizací dat.

V rámci nově ohlášené iniciativy se Wolfram Research snaží o vytvoření frameworku Wolfram Connected Devices Project, v podstatě univerzální vrstvy pro propojení elektronických zařízení sbírajících data, počítačů a cloudových služeb. V současnosti se vyrábí stále více přenosných zařízení, která jsou připojena do sítě a sbírají neustále se zvětšující množství údajů, ať už jde o sportovní hodinky monitorující uživatelovu tepovou frekvenci či osobní váhy posílající naměřenou hmotnost do uživatelova počítače. Každý výrobce vyrábí pro své produkty vlastní softwarové řešení, které výsledky zpracovává a zobrazuje, ovšem pokaždé znovu, nezávisle na ostatních a s různou mírou propracovanosti.

Nástroje firmy Wolfram by toto měly zjednodušit. Podle Stephena Wolframa, zakladatele a ředitele Wolfram Research, není jeho firma typickou vývojářskou společností, ale má zásadní výhodu, kterou se odlišuje od zbytku trhu. Především je to rozsáhlá knihovna s nástroji pro manipulaci s fyzikálními veličinami, která podporuje téměř 10 000 měřitelných parametrů a v podstatě tak pokrývá základní funkčnost každého měřícího zařízení, které je k dispozici.

Wolfram Data Framework (WDF) je potom prakticky okamžitě schopno interpretovat generované hrubé údaje jako konkrétní fyzikální veličinu a případně je dále vizualizovat. K dalšímu zpracování je samozřejmě dále možno využít jazyk Wolfram, obecný jazyk vyvinutý uvnitř firmy.

V praxi stačí každému výrobci implementovat nízkoúrovňový ovladač, který bude výstupy ze snímačů předávat do WDF, které se už postará o zbytek. Možnosti WFD jsou výrazně nad tím, co je dnes pro výrobce běžně k dispozici, je to komplexnější a propracovanější řešení, které se od začátku snažilo o struktury fungování a dat maximálně optimalizovaných pro počítačové zpracování.

Intel EdisonSoftware Wolfram se již objevil v některých přenosných zařízeních, například je balen k 25dolarovému linuxovému počítači Raspberry Pi. Wolfram navíc ohlásil, že již pracuje s firmou Intel na verzi určené pro Intel Edison, vestavný počítač velikosti paměťové karty SD, který byl taktéž ohlášen na výstavě CES.

 

Autor článku