Hlavní navigace

Dejte Flashi sbohem

 Autor:
Kdysi esenciální software pro prohlížení multimediálního obsahu po téměř čtvrt století končí.
Redakce 16. 12. 2020

Sdílet

Společnost Adobe vydala poslední aktualizaci Flash Playeru a uživatele informovala, že od 12. ledna 2021 aplikace přestane přehrávat obsah. Samotná podpora oficiálně skončí k 31. prosinci. Toto sbohem přichází po 24 letech, během nichž se Flash Player stal svého času všudypřítomným nástrojem, který sehrál klíčovou roli v proměně internetu textového v internet multimediální.

Ukončení Flash Playeru ke konci letošního roku firma ohlásila už v polovině roku 2017. Podnítil ho rozvoj otevřených standardů – jako HTML5, WebGL nebo WebAssembly –, které „skýtají mnohé z možností a funkcionalit, jež pomohly prosadit pluginy“ a tedy jsou „životaschopnou alternativou pro obsah na webu“.

Co už Adobe nezmiňuje, je, jakým bezpečnostním rizikem se Flash před několika lety stal, což ústilo v nekonečné množství patchů a přispělo k tomu, že jak tvůrci obsahu a softwaroví vývojáři, tak uživatelé se začali od přehrávače postupně odvracet. Na oznámení ukončení Flash Playeru následně reagovali po svém též vývojáři hlavních prohlížečů (Apple, Google, Microsoft a Mozilla), kteří představili vlastní plány, jak se s koncem kdysi populárního přehrávače vyrovnat.

Google Chrome

„Flash Player bude zaškatulkován coby zastaralý a jeho spuštění v Chromu bude od ledna blokováno,“ uvádí v oficiální zprávě Google. V rámci projektu Chromium, který je základem nejen Chromu, ale také nového Edge, tedy přestane být Flash podporován s uvedením Chromu 88, který je očekáván 19. ledna.

Edge a Internet Explorer

V případě prohlížečů od Microsoftu je skoncování s Flash Playerem komplikovanější, jelikož Edge spoléhá na Chromium a Internet Explorer je udržován už jen jako legacy prohlížeč pro firmy, které dosud nepřešly na Edge. Nejspíš i proto se Microsoft rozhodl k problému přistoupit od základů a Flashe se zbaví už na úrovni Windows. (Což je něco, co Adobe nedělá automaticky, ačkoliv to uživatelům za účelem „zabezpečení systému“ doporučuje.) Příslušnou aktualizaci Microsoft v rámci služeb Windows Update a Windows Server Update Services coby „volitelnou“ doručí „zkraje roku 2021“ a coby „doporučenou“ o pár měsíců později. V průběhu léta pak Microsoft odstraní zbytky Flashe z původní verze Edge a Exploreru skrze plánovanou kumulativní aktualizaci.

Firefox

Mozilla k ukončení Flashe zvolila poměrně přímočarý přístup. Firefox 84, vycházející 15. prosince, tak bude poslední verzí prohlížeče, která ještě bude Flash podporovat. Firefox 85, plánovaný na 26. ledna 2021, už bude „bez podpory Flashe“, oznámila společnost ve stejném dokumentu.

Safari

V Applu už se se záležitostí vypořádali. Safari 14, které je součástí v listopadu uvedeného macOS 11 Big Sur, už totiž Flash obsah nepřehrává. Že byli v Applu první, kdo takto reagoval, není překvapení. Vztah Applu a Adobe byl dlouhodobě napjatý a Apple přestal do macOS Flash instalovat už před více než deseti lety.

Maličko odlišně však k záležitosti musí přistoupit ve firmách. Adobe pro ně dokonce připravil vlastní manuál, jehož součástí je mimo jiné návod, jak Flash Player v rámci firemních systémů nadále využívat, nebo kde vyhledat podporu třetích stran. Adobe se totiž spojil se společností Harman (výrobcem audio techniky Harman/Kardon a JBL), která bude poskytovat podporu Flashi i po jeho oficiálním ukončení.