Hlavní navigace

Dell končí se systémem Windows RT

Sdílet

 Autor:
Společnost Dell s chystaným uvedením Windows 8.1 na trh už nebude vyrábět další zařízení s operačním systémem Windows RT.

Dell byl posledním velkým výrobcem, který operační systém Windows RT podporoval, tedy kromě Microsoftu samotného. Podle společnosti tento operační systém selhal a zákazníci o něj zkrátka nemají zájem, protože nepodporuje stejné programy, které jsou dostupné ve Windows 8.

Společnost Dell stojí na počátku změn. Brzy by ji měl z rukou akcionářů převzít její zakladatel Michael Dell, který se nově plánuje zaměřit na poskytování služeb a softwaru společnostem. Zařízení však bude prodávat i nadále. „Musíme se soustředit na naše silné stránky,“ řekl Adam Griffin, produktový manažer tabletů. „Soustředili jsme se na operační systém Windows 8.1, protože obsahuje většinu aplikací pro segment, o který máme zájem. I podle slov Microsoftu je RT po stránce aplikací omezený.“ Griffin také dodal, že se oddělením IT společností příliš nezamlouvá představa podporovat ještě navíc další operační systém k těm, o které se již starají.

Microsoft tak zůstal posledním výrobcem, který v následujících měsících uvede na trh zařízení s Windows RT. Podle společnosti IDC měl systém Windows RT ve druhém čtvrtletí letošního roku podíl na trhu s tablety pouhých 0,5%. Windows 8 měl podíl 4%. Pro porovnání: operační systém Android od Googlu měl podíl 62,6% a Apple iOS 32,5%.

„Koncept Windows RT je vyčpělý,“ myslí si Benedict Evans ze společnosti Enders Analysis. „Postrádá žádané funkce a programy. Možnost mít existující aplikace pro Windows na mobilním zařízení je lákavá a RT ji neposkytuje. Společnosti, které mají proprietární software určený pro Windows – kterých je opravdu hodně –, mohou mít na iPadech problémy s jejich zprovozněním, ale v tabletu se systémem Windows 8 by to neměl být problém. Otázkou však je, proč by uživatelé raději neutratili o trošku víc peněz a nepořídili si notebook s dotekovým displejem.“

Pokusy Intelu o vývoj úspornějších procesorů vedly ke spekulacím o tom, že by mohl Microsoft systém Windows RT vyřadit a jako jedinou platformu využívající procesory architektury ARM ponechat Windows Phone. Podle jednoho z technických konzultantů je však příliš předčasné tvrdit, že je RT odsouzen ke zkáze. „Microsoft podle všeho věří, že by v budoucnosti mohlo RT využívat více zařízení. Ještě si nemyslím, že je mrtvý,“ řekl Tony Cripps, analytik ze společnosti Ovum. „RT nechává otevřené dveře levnějším tabletů s operačním systémem od Microsoftu.“

I Dell si zatím nechává dveře k návratu otevřené. „Pokud budou mít zákazníci o tento produkt zájem, určitě ho do budoucích plánů zahrneme,“ řekl Griffin.

Byl pro vás článek přínosný?