Hlavní navigace

Dell koupí společnost EMC za 67 miliard dolarů

13. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © kritchanut
Dell souhlasil se zakoupením společnosti EMC Corporation. Celkovou hodnotu firmy Dell vyčíslil na 67 miliard dolarů (1,6 bilionu korun). V ceně je zahrnut podíl na akciích firmy VMware. Obě společnosti obchod oznámily v pondělí.

Nová společnost tak skloubí největšího světového dodavatele úložišť a jedné z největších společností zabývajících se ukládáním a správou dat. Firma tak dokáže pohltit široké spektrum činností. Generálním ředitelem sloučené společnosti se stane Michael Dell.

Dell se již několik let snaží přejít od prodejů stolních počítačů jednotlivcům a středně velkým společnostem k poskytování plnohodnotných setů těm největším gigantům. Stane se tak konkurentem konglomerátů IBM nebo Hewlett-Packard.

„Po zakoupení EMC se Dell stane silnějším hráčem v IT průmyslu. Stane se také jediným dodavatelem celé sady produktů od stolních počítačů po velká data centra,“ řekl analytik společnosti Pund-IT Charles King. „Ačkoliv IMB i HP od tohoto modelu odstoupily, může být vhodný pro zákazníky na dvou úrovních. Dodavatel, který nakupuje součástky pro širší škálu produktů, dostane od svých zásobovatelů nižší ceny. Také odběratelé Dellu si budou moci nárokovat množstevní slevy,“ dodal King.

Dell si však v EMC vybral akvizici s poměrně složitou firemní strukturou. Společnost EMC se ve své historii postupně rozšiřovala. Nejdříve zakoupením VMware v roce 2004, poté jeho rozprodejem. Trh zabezpečení pak EMC získalo akvizicí RSA a poté také cloudovou platformu zakoupením firmy Pivotal. Každá část federace EMC je přitom do značné míry nezávislá.

„Co se týče úložného prostoru, produktové linky obou společností se poměrně dobře doplňují,“ tvrdí analytik firmy IDC Ashih Nadkarni. „EMC míří na větší podniky, zatím Dell je silnější u jednotlivců, ale dochází mezi nimi také k překrývání jednotlivých produktů v podobě EqualLogic od Dellu a VNX a VMax od EMC.“ Dohoda podle Nadkarniho z Dellu učiní také významného hráče na trhu ochrany dat, kde až dosud nepříliš úspěšně bojoval právě s produkty EMC. „EMC jim dá to, čím se chtějí stát.“

Dell kdysi produkty EMC přeprodával, ale toto partnerství skončilo v roce 2011. Avšak podle ředitele marketing Dellu v Severní Americe Bryana Jonese EMC uměle navyšovalo cenu produktů tím, že prodávalo software a hardware zvlášť. Úložné prostory Dellu Equallogic a Compellent se vždy prodávají s potřebným softwarem.

Obchod již schválila také správní rada EMC. Ta předá doporučení ke schválení obchodu také akcionářům společnosti. Obchod bude dokončen ve druhém nebo třetím čtvrtletí finančního roku Dellu, který skončí v únoru 2017.