Hlavní navigace

Dell vzdal souboj s HP o 3Par, cena skončila na 2,4 miliardách

Dell včera oficiálně prohlásil, že již nebude zvyšovat svoje nabídky za firmu 3Par, která se zaměřuje na dodávky virtualizovaných úložných systémů, takže vítězem souboje se stává HP.
Martin Noska 3. 9. 2010

Sdílet

Analytici tento výsledek víceméně předpokládali, neboť HP má zhruba dvojnásobný roční obrat oproti Dellu a svými nabídkami se také snažila Dell vysoce přehazovat. Finální nabídka HP nakonec činí 2,4 miliardy dolarů (v přepočtu asi 46,2 miliardy Kč), což je více než dvojnásobek oproti tomu, za kolik měl původně 3Par koupit Dell. Před vstupem HP do hry byla totiž cena dohodnuta na 1,15 miliardy (18 dolarů na akcii) a i tato suma značně přesahovala předchozí tržní hodnotu firmy 3Par, jejíž akcie se obchodovaly na burze za cenu kolem 9 dolarů. Více o „bitvě“ o 3Par najdete v článku Dell a HP se přetahují o 3Par, nabídka je už 2 miliardy z minulého týdne.

Zatímco Dell byl ochotný zaplatit maximálně 32 dolarů za akcii, HP včera nabídlo 33 dolarů a tato nabídka se stala vítěznou, protože vedení 3Par se rozhodlo přijmout lepší cenu, jež nabídla společnost HP a zástupci Dellu ohlásili, že již více zvyšovat maximální cenu nebudou. Nicméně Dell nevyjde úplně s prázdnou, neboť za porušení již uzavřené smlouvy o spojení s 3Par získá odškodné ve výši 72 miliard dolarů.

Analytik společnosti Pund-IT, Charles King, říká, že díky akvizici 3Par získá HP technologie v oblasti high-endových úložných systémů, které mohou konkurovat nabídce firem EMC, Hitechi Data Systems a IBM. HP dosud nabízelo úložné systémy zejména od Hitachi, případně vlastní systémy EVA, takže nyní získá další životaschopnou alternativu k těmto produktům a uzavřená smlouva mu přinese podle Kinga větší autonomii v oblasti storage systémů. Oblast high-endových úložných systémů je lukrativní zejména proto, že výrobci zde mají vysoké marže, ale prodeje se omezují většinou jen na podniky s vysoce vyspělým IT prostředím a HP vsází na to, že nabídkou produktů 3par zvýší svoje šance ve sféře cloud computingu a že její stávající klienti z řad velkých firem by se o řešení 3Par mohli zajímat, dodává King z Pund-IT.