Hlavní navigace

Denon AVR-1912

www.eurostar-ostrava.cz, 15 490 Kč Méně je někdy více. Nevěříte? Možná vás o tom přesvědčíme na příkladu receiveru Denon, který jsme spolu s dalšími zařadili do našeho velkéh...
Redakce 29. 9. 2011

Sdílet


www.eurostar-ostrava.cz, 15 490 Kč

Méně je někdy více. Nevěříte? Možná vás o tom přesvědčíme na příkladu receiveru Denon, který jsme spolu s dalšími zařadili do našeho velkého podzimního testu (a poté tuze proklínali to množství kabelů, ovladačů, kalibračních mikrofonů a krabic, které nás v redakci zavalilo).
Denon byl mezi prvními, kdo v minulých letech u receiverů střední třídy začal osekávat různé „nepotřebné šperky“ – ať už se jedná o luxus v podobě hliníkových čelních panelů (ty už zmizely takřka u všech přístrojů pod hranicí dvaceti tisíc), nebo o redukci počtu analogových audio a video vstupů. V případě AVR-1912 to ale Denon důkladně kompenzuje jak nabídkou šesti HDMI vstupů, tak síťovými funkcemi včetně podpory AirPlay či aplikace pro iPhone (iPad, iPod Touch) pro ovládání receiveru přes LAN. Bohužel se výrobce rozhodl obětovat i funkci poměrně zásadní – převzorkování videa z analogových zdrojů na vyšší rozlišení. Receiver tak sice převádí videosignál z nepočetných analogových portů na digitální (jeden kompozitní, dva komponentní a jeden S-Video), jeho rozlišení ale ponechá na původní úrovni.
Ani to ale již nejsou unikátní vlastnosti (s agresivní cenou jimi konkuruje VSX 921 od Pioneeru) – přesto – nebo právě proto – dokáže Denon nabídnout něco navíc. Tím něčím je jednodušší a více intuitivní ovládání – počínaje propracovaným konfiguračním „wizardem“, který se spustí při prvním zapnutí přístroje, až k přehlednému dálkovému ovladači, v němž se snadno zorientujete a který, společně s čelním panelem, nabízí jak tlačítka pro rychlou volbu předkonfigurovaných vstupů, tak tlačítko pro rychlou volbu internetového rádia, včetně tří přednastavených stanic. Jistě, žádný receiver není jednoduché zařízení, nicméně kdybychom měli z kousků testovaných v tomto čísle vybrat vhodný model pro naše rodiče či partnerky, byl by to právě AVR-1912.
Stejně tak bychom si model Denonu zvolili pro jeho nevtíravý, elegantní vzhled – vypadá tak dobře, že klidně zapomenete, že ušlechtilým materiálem čelního panelu je jen a pouze lakovaný plast. Vše je bezvadně opracováno a sedí jak má. Nevtíravý je i zvuk Denonu. Nenaleznete tu přehnané basy ani agresivní výšky, naopak přehledné a možná mírně zdůrazněné jsou spíš středy (což by opět ocenili naši rodiče či partnerky) – zkrátka podání vhodné pro stereo poslech či konverzační filmovou tvorbu spíše než pro akční velkofilmy. Účelné a přehledné, ale též poněkud strohé (například ve srovnání s Onkyo) je OSD menu přístroje. Odezvy při vyhledávání internetových rádii byly bohužel občas pomalejší.
Pár zajímavých možností nabízí AVR-1912 z hlediska flexibility připojení reproduktorů a správy dalších zón či multiroom přehrávání na více síťových receiverech Denon. Surround back terminály lze totiž využít buď pro aktivní ozvučení druhé zóny, nebo pro provoz dvou sad hlavních reproduktorů – to je volba, kterou nabízí také Pioneer, ale u Onkyo nám tradičně schází. V případě, že mate k domácí síti připojeny další receivery Denon, můžete využít tzv. party mode, což je v podstatě síťový multiroom, kdy ostatní zařízení přehrávají stejný síťový či USB obsah (streamovaná hudba, hudba z DLNA serveru, USB disku či iPodu). Stejně tak je možné další receivery Denon ovládat z OSD menu, konečně lze AVR-1912 ovládat i z rozhraní webového prohlížeče či pomocí iOS aplikace. Významným posunem je též možnost přehrávat ve druhé zóně digitální zdroje zvuku, případně streamovaný a síťový obsah.
AVR-1912 v některých oblastech, jako je jednoduchost používání či síťové funkce, nabízí hodně, jinde zejména v oblasti zpracování videa či množství vstupů ale nabízí překvapivě málo. Jde tedy o to, co od receiveru očekáváte – pokud budou vaše zdroje víceméně výhradně digitální (přes HDMI) a oceníte jednoduchost ovládání i nenápadný design, je střední třída Denonu jasnou volbou. Pokud chcete o něco více konektivity, dynamičtější zvuk či lepší práci s analogovými zdroji obrazu, nabídnou vám více srovnatelně drahé, respektive levnější modely od Onkyo či Pioneeru. Je tedy méně někdy více? V případě Denonu AVR-1912 určitě – jednoduchost a praktičnost zde vítězí.

Denon AVR-1912

AV receiver se síťovými funkcemi

Vstupy: 6× HDMI, 2× digitální, 2× stereo, 3× AV (2× kompozitní, 1× S-video), 1× komponentní, LAN, USB, Dock control
Výstupy: HDMI, Monitor AV, subwoofer
Zesilovač: Třída D, 7× 90 W při 8 ohmech, možnost Bi-Amp, A/B repro, Zona 2
Formáty: Video 1080p, konverze analogového videa, Audio – AC3, DTS/ES, DTS HD, Dolby True HD, IIz, LPCM, DSD, MP3, AAC/Apple, WMA, WAV, FLAC.
LAN protokoly: DLNA, AirPlay, vTuner, Last.fm, Napster
Rozměry a hmotnost: 435 × 168 × 362 mm, 9,9 kg